Bizimle İletişime Geçin

Haberler

ABD BÜTÇE AÇIĞI REKOR SEVİYEYE ULAŞTI !

Yayın Tarihi

-

amerika bütçe açığı

ABD Hazine Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın teşvik paketi kapsamında Amerikalılara doğrudan ödemeler dağıtıldığı için Mart ayı bütçe açığı 660 milyar dolar olarak rekor seviyeye ulaştı.

2021 mali yılının ilk 6 ayındaki açık, bir önceki yıla ait 743 milyar dolarlık açıkla karşılaştırıldığında 1.706 trilyon dolara yükseldi. COVID-19 salgının 2020 mali yılının ilk 6 ayında büyük bir etkisi olmadı.

Hazine yetkililerinden biri gazetecilere verdiği demeçte, pandemiye bağlı kapanmalar nedeniyle artan işsizlikten dolayı artan harcamalar ve büyük yeni yardım harcamalarının Mart 2020’nin sonuna kadar başlamadığını ve ertesi ay arttığını söyledi.

Mart 2021 bütçe açığı ABD’nin rekor düzeydeki üçüncü en yüksek aylık bütçe açığı oldu ve Haziran 2020’de 864 milyar dolar ve Nisan 2020’de 738 milyar dolar farkla aşıldı. Bir yıl önceki 119 milyar dolarlık mali açığa kıyasla Mart açığı, 268 milyar dolarlık gelirleri ve 927 milyar dolarlık harcamaları harcamaları içeriyordu (her ikisi de o ay için rekor seviyeler).

Mart gelirlerindeki %13 artış, bireylerden kesilen vergilerdeki artışla desteklendi. Bu da uzaktan çalışan yüksek maaşlı Amerikalılar arasında güçlü kazançları temsil ediyordu. Hazine yetkilisi, Mart 2020’nin ikinci yarısında istihdamda meydana gelen büyük düşüşe kıyasla genel istihdam seviyelerinin arttığını söyledi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending