Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

ABD EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ PANDEMİDE İLK KEZ POZİTİF !

Yayın Tarihi

-

abd ekonomik güven endeksi

Gallup’un Ekonomik Güven Endeksi, Mart 2020’nin başından bu yana ilk kez net pozitif. O zamanki Başkan Donald Trump’ın yükselen koronavirüs enfeksiyonları sebebiyle ulusal bir acil durum ilan etmesinden hemen önce artış göstermişti. 2021 Nisan ayında +2 puan kaydetti.

ABD, Nisan ayı başlarında endeksin -32’ye düşmesiyle birlikte, evde kalma siparişlerinin ortasında ticari faaliyetlerin yavaşlamasıyla kısa ama şiddetli bir resesyona girdi. Önümüzdeki aylar için Amerikalıların ekonomik değerlendirmeleri iyileşti ve başkanlık seçimlerinden hemen sonra -1’de negatif bölgenin hemen içinde kaldı.

ABD’de COVID-19 enfeksiyonlarının ve ölümlerinin artmasıyla birlikte güven, son üç ayın her birinde iyileşmeden önce, bu ay dokuz puanlık bir artış da dahil olmak üzere Ocak ayında -21’e geriledi. En son sonuçlar 1-21 Nisan tarihli bir ankete dayanmaktadır.

Gallup’un Ekonomik Güven Endeksi, Amerikalıların mevcut ABD ekonomik koşullarına ilişkin derecelendirmelerini ve ekonominin iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğine olan inancını özetliyor. Teorik aralığı +/-100’dür eğer tüm Amerikalılar mevcut koşulların mükemmel ya da iyi olduğunu ve ekonominin iyileştiğini düşünürse, +100’e kadar, eğer tüm Amerikalılar koşulları kötü olarak değerlendirir ve ekonominin kötüye gittiğini söylerse, -100’e kadar gidebilir.

Mevcut ekonominin derecelendirmeleri son aylarda şu an olduğundan daha iyi olsa da, Amerikalıların ekonominin nereye gittiğine olan inancı, pandemi sırasında herhangi bir zamandan daha olumlu. Şu anda, ABD’li yetişkinlerin %47’si ekonominin iyileştiğine ve %46 daha kötüye gittiğine inanıyor; bu, Mart 2020’den bu yana olumludan daha olumsuz olmayan ilk derece.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending