Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

AMAZON’A VERİLEN VERGİ CEZASI İPTAL EDİLDİ !

Yayın Tarihi

-

amazon avrupa

Avrupa Adalet Divanı Çarşamba günü, Avrupa Komisyonu’nun, e-ticaret şirketi Amazon’a 250 milyon euro artı Lüksemburg’a faiz ödemesi talimatını iptal etti.

Avrupa Komisyonu 2017’de, firmanın Lüksemburg’daki vergi anlaşmalarından yararlandığını ve kârının neredeyse dörtte üçü için ödemesi gereken vergiden kaçtığı sonucuna varmıştı.

Amazon, kârının çoğunu, herhangi bir çalışanı olmayan, Lüksemburg’da kurulmuş bir yan kuruluşa yönlendirdi, bu nedenle, ülkenin% 29’luk kurumlar vergisini ödemek zorunda kalmadı.

Avrupa Komisyonu’na göre, bu uygulama, Amazon’u diğer firmalara kıyasla haksız bir şekilde avantajlı bir konuma getiren devlet yardımı ile sonuçlandı. Bu sebeple şirketin Lüksemburg’a 250 milyon € vergi ödemesi gerektiğine karar verildi.

Avrupa Komisyonu’nun verdiği bu ceza ise, Avrupa Mahkemesi tarafından “Yeterli yasal gerekçelere dayandırılmadan verilmiş bir karar” ifadeleriyle birlikte hükmünün olmadığı açıklandı.

AB Mahkemesi Çarşamba günü ayrı bir kararda, Avrupa Komisyonu’nun Fransız enerji şirketi Engie’nin Lüksemburg’un vergi makamlarına 120 milyon € ödemesine karar verme kararını ise kabul etti.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending