Bizimle İletişime Geçin

Haberler

AMERİKA’DA GÜNDEM SİBER SALDIRILAR !

Yayın Tarihi

-

amerika siber saldırı

ABD’nin önde gelen akaryakıt boru hattı operatörü Colonial Pipeline, Cuma günü fidye yazılımı içeren bir siber saldırının ardından ABD Doğu Kıyısı’nın yakıt arzının neredeyse yarısının kaynağı olan tüm ağını kapattı.

Olay, şimdiye kadar bildirilen en yıkıcı dijital fidye operasyonlarından biri oldu ve ABD enerji altyapısının bilgisayar korsanları için ne kadar savunmasız olduğunu da ortaya çıkardı.

Hattın uzun süre kapanması, ABD’li tüketicilere ve ekonomiye potansiyel bir darbe olan, pandemi kısıtlamalarının da kaldırılmasıyla beklenen en yoğun yaz sürüş sezonu öncesinde benzin pompalarında fiyatların aniden yükselmesine neden olacak gibi gözüküyor.

Şirket, Cuma günü fidye yazılımı kullanarak bir siber saldırı olduğunu öğrendikten sonra faaliyetlerini durdurduğunu söyledi.

ABD hükümeti soruşturması erken aşamalarda olsa da, bir eski yetkili ve iki sektör kaynağı, bilgisayar korsanlarının muhtemelen profesyonel bir siber suçlu grubu olduğunu söyledi.

Bir Beyaz Saray sözcüsü, cumartesi sabahı olayla ilgili olarak Başkan Joe Biden’e bilgi verildiğini söyledi. Hükümetin, şirketin operasyonları geri yüklemesine ve tedarik kesintilerini önlemeye yardımcı olmaya çalıştığını ekledi.

Enerji Bakanlığı, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı ve Ulaşım Güvenliği İdaresi Reuters’e durum üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Kapanışın ilk olarak Cuma günü bildirilmesinden sonra, New York Ticaret Borsası’ndaki benzin vadeli işlemleri %0,6 artarken dizel vadeli işlemleri %1,1 arttı ve her ikisi de ham petroldeki kazançları geride bıraktı. Gulf Coast benzin ve mazot için nakit fiyatları, bölgede arz birikmesi ihtimaline bağlı olarak düşüşe geçti.

Colonial daha önce 2017’de Körfez Kıyısı’nı vuran Harvey Kasırgası sırasında benzin ve damıtma hatlarını kapatmıştı. Bu, kasırga birçok Körfez rafinerisini kapanmaya zorladıktan sonra Birleşik Devletler’de sıkışık tedarik oluşmasına ve benzin fiyatlarının yükselmesine sebep oldu.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending