Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

APPLE VE EPIC GAMES MAHKEMEDE KARŞI KARŞIYA !

Yayın Tarihi

-

epic games apple

Teknoloji devi Apple, 1,6 milyardan fazla iPhone, iPad ve diğer cihazları beslerken her yıl milyarlarca dolar kazandıran App Store üzerindeki kontrolünü altüst etmekle tehdit eden bir denemeyle karşı karşıya.

ABD’deki federal mahkeme davası, popüler video oyunu Fortnite’ın yapımcısı Epic Games tarafından açıldı.

Epic, Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs tarafından tasarlanan bir stratejinin parçası olarak 13 yıl önce inşa etmeye başladığı App Store’un sözde “duvarlı bahçesini” devirmek istiyor.

Epic, Apple’ın bir zamanlar küçücük bir dijital vitrini, kazançlarının önemli bir kısmı için mobil uygulamaları sıkıştıran yasa dışı bir tekele dönüştürdüğünü iddia ediyor.

Oyunlar içindeki dijital öğelerden aboneliklere kadar her şey dahil olmak üzere uygulamalarda yapılan satın alımlarda %15 ila %30 komisyon alan Apple, Epic’in iddialarını reddediyor.

Apple’ın son derece başarılı formülü, iPhone üreticisinin şu anda 2,2 trilyon doları aşan bir piyasa değerine sahip dünyanın en karlı şirketlerinden biri haline gelmesine yardımcı oldu. Özel olarak düzenlenen Epic, tahmini piyasa değeri 30 milyar dolar ile kıyaslandığında cılız.

Kuzey Carolina şirketi de Apple’ın komisyonlarından kurtulmak istiyor. Epic, Epic’in Apple’ı atlayan bir ödeme sistemi eklemesinin ardından geçen Ağustos ayında Fortnite’ı App Store’dan çıkarmadan önce yüz milyonlarca doları Apple’a harcadığını söylüyor.

Hem Apple CEO’su Tim Cook hem de Epic CEO’su Tim Sweeney, California, Oakland’daki bir federal mahkeme salonunda, sosyal mesafeye izin verecek ve her zaman maske gerektirecek şekilde yüzleşecek.

Her iki taraf da jüri duruşması istemedi ve kararı, davadaki riskler göz önüne alındığında kararına muhtemelen itiraz edileceğini zaten bilen ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers’a bıraktı.

Kanıtların çoğu, piyasa tanımlarıyla ilgili gizemli ama önemli tartışmalar etrafında dönecektir.

Epic, iPhone’un toplumda o kadar kökleşmiş olduğunu ve cihazın ve ekosisteminin Apple’ın kendisini haksız bir şekilde zenginleştirmek ve rekabeti engellemek için kullanabileceği bir tekele dönüştüğünü iddia ediyor.

Apple, çeşitli alternatiflerden iPhone’lardaki video oyunlarına kadar önemli bir rekabetle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor.

Örneğin, yaklaşık iki milyar diğer akıllı telefonun iPhone yazılımını çalıştırmadığını veya App Store ile çalışmadığını, özellikle de Google’ın Android sistemine bağlı olduğunu belirtiyor.

Epic, Google’a karşı, Android cihazlar için kendi uygulama mağazası aracılığıyla yasadışı yollarla uygulama yapmakla suçlayarak ayrı bir dava açtı.

Apple ayrıca Epic’i, yaşlanan Fortnite’ın ötesinde gelir kaynaklarına aç çaresiz bir şirket olarak tasvir ediyor.

Epic’in, Apple’ın son 15 yılda 100 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı bir iPhone ekosistemini kurtarmak istediğini iddia ediyor.

Apple’ın App Store geliri tahminleri yıllık 15 milyar dolar ile 18 milyar dolar arasında değişiyor.

Apple, kendi rakamlarını kamuya açıklamamasına rağmen bu tahminlere itiraz ediyor. Bunun yerine mağazasındaki uygulamaların% 85’inden bir kuruş toplamadığını vurguladı.

Apple, cebine koyduğu komisyonların, şirketin, uygulamaların ve kullanıcılarının güvenliğini korumak için gerekli gördüğü bir uygulama inceleme sürecini finanse ederken yatırımını telafi etmenin makul bir yolu olduğunu söylüyor.

Apple’ın baş uyum sorumlusu Kyle Andeer’e göre, her hafta incelenmek üzere gönderilen yaklaşık 100.000 uygulamanın yaklaşık% 40’ı bir tür sorun nedeniyle reddediliyor.

Epic, Apple’ın güvenlik sorununu, iPhone’da bulunmamayı göze alamayan uygulama üreticilerinden daha fazla kar elde eden bir tekeli sürdürerek gerçek motivasyonunu gizlemek için kullandığını kanıtlamaya çalışacak.

Ancak küçük şirket zorlu bir savaşla karşı karşıya kalabilir. Geçen sonbaharda yargıç, Epic’in duruşmanın sonucuna kadar Apple’ın App Store’unda Fortnite’ı eski durumuna getirme talebini reddetmeden önce mahkemede bazı şüphelerini dile getirdi.

O sırada Yargıç Gonzalez Rogers, Epic’in iddialarının “antitrust yasasının sınırlarında olduğunu” iddia etti. Davanın önümüzdeki haftalarda gelmesi kararla Mayıs ayı büyük bölümünde sürmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending