Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

AVRUPA BİRLİĞİ APPLE’A DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR !

Yayın Tarihi

-

apple avrupa birliği dava

Duyuru hakkında doğrudan bilgi sahibi olan birkaç kişiye göre, AB’nin rekabet şefi Margrethe Vestager, App Store’da geliştiriciler için belirlediği kuralların AB yasalarını ihlal ettiği yönündeki endişeleri nedeniyle bu hafta sonlarında Apple’a karşı suç duyurusunda bulunacak.

Dava, iki yıl önce, müzik dinleme uygulaması Spotify’ın, Apple’ın App Store’da öne çıkarması karşılığında yüzde 30’luk ağır bir abonelik ücreti aldığını iddia eden bir şikayette bulunmasının ardından başladı. Ancak kullanıcılara Apple ekosistemi dışında ona daha ucuz erişim yolları hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Dava, Apple aleyhindeki davalar arasında en ağırı olacak gibi gözüküyor ve bir ABD teknoloji grubuna karşı Avrupa’daki en yüksek profilli antitröst davalarından biri.

Brüksel, soruşturmayı Haziran ayında resmi olarak açtı ve Vestager, Apple’ın “Apple’ın popüler cihazlarının kullanıcılarına uygulama ve içerik dağıtımı söz konusu olduğunda” bir bekçi haline geldiğini söyledi.

Rekabete aykırı davranış iddialarını reddeden Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bununla birlikte, şikayet anında Apple, Spotify’ın “mali motivasyonlarını yanıltıcı söylemlerde” kullandığını söyledi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending