Bizimle İletişime Geçin

Haberler

AVRUPA BİRLİĞİ AŞILANANLARA KAPILARINI AÇIYOR !

Yayın Tarihi

-

avrupa aşı

Avrupa Birliği üye ülkeleri Çarşamba günü, AB büyükelçilerinin tamamen aşılanmış ziyaretçilerin içeri girmesine izin verecek tedbirler üzerinde anlaşmasıyla, bloğun dışından gelecek turistler için önemli bir adım attı.

Brüksel’de bir araya gelen diplomatlar, pandemi açısından güvenli ülkelerin belirlenmesinde aranan kriterleri de hafifletmeye karar verdi. Bu liste şimdiye kadar sadece 7 ülkeyi içeriyordu.

Bir AB Komisyonu sözcüsü, elçilerin seyahat kuralları güncellemesini onayladığını doğruladı.

AB ülkeleri önlemleri henüz resmi olarak onaylamadığı için sınırların yeniden ne zaman açılacağına dair kesin bir tarih yok. Ancak, önerilerin Cuma günü resmiyet kazanacağı düşünülüyor.

Diplomatlar, yeni kurallar uyarınca, gerekli sayıda “AB onaylı aşı” dozunu aldıklarını kanıtlayabilen yolcuların bloğa girebileceğini söylediler.

Bloğun ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı tarafından uygun görülen koronavirüs aşıları arasında Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson bulunuyor. EMA henüz Rusya veya Çin’den gelen herhangi bir aşıyı onaylamadı, ancak Rusya’nın Sputnik V aşısı üzerinde incelemeler sürüyor.

Buna ek olarak, “seyahat için uygun” etiketini alacak bir ülkenin 2 haftada 100.000 kişi başına maksimum 25 vaka çıkarması gerekirken bu sayı 75 olarak güncellenecek.

Mevcut yeşil listede yalnızca yedi ülke var. Avustralya, İsrail, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore ve Tayland artı Pekin’in karşılık vermesi durumunda Çin.

Sistemin Haziran ayı sonuna kadar yürürlüğe girmiş olmasını sağlamak için ay sonuna kadar bir anlaşma yapılması gerekiyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending