Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

AVRUPA DÜZENLEYİCİLERİ BINANCE’I İNCELEMEYE ALDI !

Yayın Tarihi

-

binance

Kripto para borsası Binance’in en son ürününün (Tesla ve Coinbase gibi hisse senedi paylarının fraksiyonlarını temsil eden dijital hisse senedi coinleri) menkul kıymet yasalarına olası uyumsuzlukları nedeniyle Avrupalı ​​ve İngiliz düzenleyiciler tarafından incelendiği bildiriliyor.

Financial Times’dan yeni bir rapor, düzenleyicilerin, belirteçlerin yeterince şeffaf kurumsal açıklamalar, özellikle de belirteçlerin menkul kıymet olarak değerlendirildiği takdirde gerekli olacak bir yatırım broşürü sağlamayabileceğinden endişe duyduklarını iddia ediyor.

Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), Financial Times muhabirlerine, vaka hakkında özel olarak yorum yapamayacaklarını söyledi: “Temel olarak […] aşağıdakiler geçerlidir: coinler devredilebilirse, bir kripto borsasında alınıp satılabilirse ve temettü veya nakit ödemeler gibi ekonomik yetkilerle donatılmışsa, menkul kıymetleri temsil ederler ve bir prospektüs yayınlama yükümlülüğüne tabidirler.”

Binance’in hisse senedi coinleri, yatırımcıların dijital bir coin ile temsil edilen bir hissenin yüzde biri kadar küçük bir kısmını, tam olarak satın almak veya fiziksel bir hisse sertifikasına sahip olmak zorunda kalmadan satın almalarına olanak tanır. Ürün, aynı zamanda coin alım satımlarını da işleyen, tamamen düzenlenmiş Münih merkezli yatırım grubu CM-Equity AG ve İsviçre merkezli varlık coinleştirme platformu Digital Assets AG ile birlikte geliştirildi.

Düzenleyicilerin incelemesine yanıt olarak Binance, FT’ye coinlerin Avrupa Birliğinin Mifid II piyasa kurallarına ve BaFin’in bankacılık düzenlemelerine uygun resmi bir CM-Equity ürünü olduğunu söyledi. Binance, açıklamasında: “Şu anda kullanıcılar coinleri yalnızca CM-Equity AG’den alıp satıyor, bu da bir prospektüs gerektirmiyor.” ifadelerini kullandı.

Binance ayrıca, Tesla ve Coinbase’de bulunan coinler için hisse senedi fiyatlarının fiat para birimi yerine Binance USD (BUSD) olarak belirlendiğini vurguladı. Ayrıca, geleneksel hisse senedi sahiplerinin sahip olduğu birçok hakka da sahip olmadıklarını söyledi.

Aksine, Binance’in hisse senedi coinleri, her iki şirketin hisse performansını izler ve sahiplerine, tam, geleneksel hisse sahipliğiyle ilişkili potansiyel temettülere maruz kalma sağlıyor. Binance, ürünün lansmanında “Her dijital coin, bir hisse senedi hissesini temsil ediyor ve ödenmemiş coinleri temsil eden temel menkul kıymetlerden oluşan bir saklama portföyü tarafından tamamen destekleniyor” dedi.

Rapor, düzenleyicilerin, coin yatırımcılarına sağlanan tek sayfalık hizmet anlaşmasının ve anahtar risk belgelerinin, kendilerine menkul kıymetler oluşturduğuna karar verilen hisse senedi coinlerinin uyumluluk gereksinimlerini karşılamayacağından endişe duyduklarını vurguluyor.

Uzmanlar ayrıca, Binance’in coinleri menkul kıymetler veya türevler olarak sunup sunmadığına dair belirsizliğe işaret ettiler.

Hamburg merkezli hukuk firması Eversheds Sutherland’ın ortaklarından Thomas Tüllmann şunları söyledi: “Binance’ten gelen bilgilerle birlikte ele alındığında, bu kesinlikle tutarlı değil […] BaFin olsaydım, onlara hemen yazıp prospektüsün nerede olduğunu sorardım.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending