Bizimle İletişime Geçin

Haberler

BIDEN ULUSLARARASI AŞI DAĞITIM PLANINI AÇIKLADI !

Yayın Tarihi

-

JOE BIDEN

Başkan Joe Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin, BM destekli COVAX küresel aşı paylaşım programı aracılığıyla ABD’nin stoklarındaki kullanılmayan COVID-19 aşılarının %75’ini Güneydoğu Asya, Güney Amerika ve Afrika ülkelerine tahsis edeceğini duyurdu.

“Stoklarımızdaki aşı dozlarının en az %75’i (19 milyon adet) dağıtılacak. Latin Amerika ve Karayipler için yaklaşık 6 milyon doz, Güney ve Güneydoğu Asya için yaklaşık 7 milyon ve Afrika için yaklaşık 5milyon olmak üzere COVAX aracılığıyla paylaşılacak.”

“Geri kalan altı milyonun biraz üzerindeki doz ise, salgının aşırı yayıldığı ülkeler, krizdeki ülkeler ve Kanada, Meksika, Hindistan ve Kore Cumhuriyeti de dahil olmak üzere diğer ortaklar ve komşularla doğrudan paylaşılacak.”

Biden yönetimi, ABD’de aşılamanın yüksek oranlara ulaşması ve kısıtlamaların kaldırılmasının ardından elindeki aşıları dağıtmamasıyla alakalı baskı altındaydı. Hindistan Dışişleri Bakanı S Jaishankar, Hindistan’daki aşı kıtlığının ele alınmasında ABD’nin olası yardımını görüşmek üzere geçen hafta Washington’daydı.

“Hayat kurtarmak ve pandemiye son vermede dünyaya öncülük etmek için bu aşıları paylaşıyoruz.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending