Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

BINANCE HİSSE SENEDİ COİNLERİ GÜVENİLİR Mİ ?

Yayın Tarihi

-

binance

Bu ayın başlarında, kripto borsası Binance, kripto piyasası ile Wall Street arasındaki boşluğu doldurmak için sıfır komisyonlu alım satım yapılabilir hisse senedi tokenlerini piyasaya sürdü.

Bununla birlikte, Almanya’nın en iyi finansal düzenleyicisi BaFin, Binance’in, yatırımcı prospektüsünü gerçekten yayınlamadan menkul kıymet tokenleri sunduğu için ağır para cezasına çarptırılabileceği konusunda uyardığı için son zamanlarda incelemelerde bulundu.

Binance, piyasaya sürülmesinden daha önce, kullanıcıların Tesla ve Coinbase Global’in tokenize edilmiş hisselerini kendi yerel kripto para birimi BUSD’ye kıyasla takas etmesine izin vereceğini duyurdu. 26 Nisan Pazartesi günü Binance, yatırımcılara Microsoft, MicroStrategy ve Apple Inc. gibi şirketler için diğer tokenize menkul kıymetlere ulaşma imkanı sunacağını duyurdu.

Ancak, 29 Nisan Çarşamba günü düzenleyici, borsanın web sitesinde Tesla, MicroStrategy ve Coinbase için herhangi bir prospektüs bulunmadığını söyledi. BaFin, Binance’in hareketinin Avrupa Birliği menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini ve 5 milyon Euro veya şirketin geçen yılki cirosunun %3’ü kadar cezalandırılabileceğini söyledi.

Reuters tarafından bildirildiği üzere, düzenleyici şunları söyledi: “BaFin, Binance Almanya’nın Almanya’daki hisseleri gerekli prospektüsleri sunmadan ‘hisse tokenleri’ şeklinde sattığından şüphelenmek için gerekçelere sahip. Lütfen menkul kıymet yatırımlarının yalnızca gerekli bilgilere dayanarak yapılması gerektiğini unutmayın.”

Binance’in hisse senedi token teklifleri düzenleyiciler tarafından dikkatle incelendiğinde, borsa herhangi bir gereksinime uyacağını söyledi. Binance sözcüsü Jessica Jung, Bloomberg’e bir e-posta açıklamasında şunları söyledi: “Binance, uyumluluk yükümlülüklerini çok ciddiye alır ve faaliyet gösterdiği her yerde yerel düzenleyici gerekliliklerine uymayı taahhüt eder. Olabilecek tüm sorunları ele almak için düzenleyicilerle birlikte çalışacağız.”

Binance, hisse senedi tokenleri diğer adıyla sentetik hisseler, dünya çapındaki yatırımcıların hisse senedi performansı ve temettülerin ekonomik faydalarından yararlanmasına olanak tanıyacağını söyledi.

Binance hisse senedi tokenleri, yatırımcıların gerçek hisselerin bir kısmını satın almalarına izin verirken, hiçbir şirket bu tokenlere fiilen sponsor olmadı. Ayrıca, Binance hisse senedi tokenlerini elinde bulunduran yatırımcılar, gerçek kurumsal konularda oy kullanamazlar.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending