Bizimle İletişime Geçin

Haberler

BİR PANDEMİ GERÇEĞİ “UZAKTAN ÇALIŞMA”

Yayın Tarihi

-

UZAKTAN ÇALIŞMA

Uzaktan çalışma, bir işverenin sunabileceği en arzu edilen avantajlardan biri haline geliyor. Daha esnek saatlerle istediğiniz yerde çalışma özgürlüğü, ofis hayatının monotonluğuna ve kısırlığına dayanamayan insanlar için büyük bir motivasyondur. Pandemiyle birlikte daha da yaygınlaşan uzaktan çalışma sisteminin detayları bugünlerde gittikçe önemli hale gelmektedir.

Dünyada uzaktan çalışan insan sayısının artması ve hem de çalışanlar için sağlanan çok sayıda fayda göz önüne alındığında uzaktan çalışmanın faydalı olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Uzaktan çalışma sisteminde çalışanların daha az maaşla çalışabileceği tahmin ediliyor olsa dahi, resmi rakamlar incelendiğinde uzaktan çalışan elemanlarına yemek, internet desteği ödeyen şirketler olduğu da görülmektedir. Ofis giderlerinin de azalmasından yola çıkılarak daha fazla istihdama yol açtığı da ortadadır.

2020’de uzaktan çalışma performansları değerlendirildiğinde ayda en az bir gün uzaktan çalışmış kişilerin hem mutlu hem de üretken olma olasılıklarının %24 daha yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır.

Uzaktan çalışma istatistikleri bize insanların %19’unun uzaktan tam zamanlı olarak çalıştığını söylemektedir. ABD’de 15 milyondan fazla kişi tam zamanlı olarak uzaktan çalışmaktadır. Bu da tüm iş gücünün %10’una tekabül ediyor. Şirketlerin yaklaşık %30’u tam zamanlı uzaktan çalışan kabul ederken %20’si ise uzaktan çalışmaya hiç izin vermemektedir. Türkiye’de ise tam zamanlı olarak uzaktan çalışma oranı pandemi sonrasında %21 seviyelerine kadar gelmiştir.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending