Bizimle İletişime Geçin

Haberler

BREXIT İNGİLTERE’YE YARAMADI !

Yayın Tarihi

-

İngiltere’deki 400’den fazla finans şirketi, Brexit nedeniyle faaliyetlerini, personelini ve varlıklarını (1,4 trilyon dolar) Avrupa Birliği’ndeki merkezlere kaydırdı. New Financial düşünce kuruluşundan bir çalışma, İngiltere’nin daha fazla acı çekeceğini söyledi.

“Bunun eksik bir tahmin olduğunu düşünüyoruz ve sayıların zamanla artmasını bekliyoruz, Brexit’in henüz sadece başlangıcındayız.”

AB, İngiltere’ye finansal hizmetler için doğrudan pazar erişimi konusunda çok az imkan teklif etti. Bunlar, bloğun Ocak ayından itibaren Birleşik Krallık ile olan ticaret anlaşmasına dahil edilmedi.

“Bu erişimin gelmesi pek olası değil, Bu nedenle, sektörün Brexit’ten aldığı zararı Avrupa’yla telafi edemeyeceğini anlaması ve bunun yerine çerçeveyi Birleşik Krallık’ta yeniden kalibre etmeye odaklaması, böylece İngiltere finansal hizmetler endüstrisinin benzersiz doğasına daha uygun hale getirilmesi belki daha iyidir ”

Çalışmada, İngiltere’den yaklaşık 7.400 işin taşındığı veya AB’deki yeni merkezlerde yaratıldığı belirtildi. Bankacılar, Reuters’e, COVID-19 seyahat kısıtlamaları nedeniyle bazı personel hareketlerinin ertelendiğini belirtti.

Toplam 440 yer değiştirme yaşandı ve bu sayı New Financial’ın 2019 anketinde beklenenin (269) çok üstünde. New Financial, gerçek sayının 500’ün üzerinde olduğuna inanıyor.

Dublin, 135 yer değiştirme ile en büyük yararlanıcı olarak ortaya çıktı, onu 102 ile Paris, Lüksemburg 95, Frankfurt 63 ve Amsterdam 48 izledi.

Çalışma, “AB genelinde faaliyetin bu yeniden dağıtımı, saati yaklaşık 20 yıl geriye götürdü” dedi.

Bankalar, İngiltere’den AB’ye 900 milyar pounddan fazla varlık taşıdı veya taşıyor. Bu esnada, sigortacılar ve varlık yöneticileri, varlık ve fonlarda 100 milyar poundun üzerinde transfer gerçekleştirerek Birleşik Krallık vergi tabanını düşürdü.

“Frankfurt’un uzun vadede varlıklar açısından ‘kazanan’ olacağını ve Paris’in nihayetinde iş açısından en büyük yararlanıcı olacağını düşünüyoruz.”

Londra Şehri, öngörülebilir gelecekte Avrupa’nın en önemli finans merkezi olmaya devam edecek, ancak çalışma, İngiltere’nin AB ile finansal hizmetlerdeki yıllık 26 milyar sterlinlik ticaret fazlasında azalma riskini alarak etkisinin ortadan kalkabileceğini de ekledi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending