Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

ÇİN’DE ENFLASYON YÜKSELDİ ASYA BORSASI DÜŞTÜ !

Yayın Tarihi

-

asya borsası

Çin’in, yetkililerin enflasyonu düşürmek için harekete geçmesine neden olacak fiyatlarda beklenenden daha güçlü bir artış bildirmesinin ardından çoğu Asya piyasasında hisse senetleri Cuma günü düştü.

Japonya’nın referans noktası Nikkei 225 endeksi, önceki gün düşüşün ardın toparlandı. Hisse senetleri Hong Kong, Şangay, Sidney ve Seul’de geriledi.

Perşembe günü, düşük tahvil getirilerinden yararlanan büyül teknoloji şirketlerinin kazançları ile Wall Street’te hisse senetleri kısmen yükselerek kapandı. Ancak işsizlik başvurularındaki artış, satın alma coşkusunun bir kısmını zedeledi.

Çin, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle tüketici fiyatlarının Mart ayında yükseldiğini, üretici fiyatlarının ise dört yıldan fazla bir süredir en hızlı şekilde yükseldiğini bildirdi.

Akaryakıt fiyatları bir önceki yıla göre yaklaşık %12 artarken tüketici fiyatları endeksi ise Martta %0.4 yükseldi, Şubat ayında %0.2 düşüş yaşamıştı.İmalatçılar tarafından ödenen fiyatlar bir önceki yıla göre %4.4 arttı.

Enflasyon, Çin ekonomisi dünyanın pandemiden kurtulmasına öncülük ederken artan talebi yansıtıyor. Daha güçlü büyümenin, büyük ekonomilerdeki düzenleyicilerin kısmen faiz oranlarını arttırarak soğumaya geçeceğinden dolayı enflasyonu tetikleyebileceği endişeleri, geçtiğimiz birkaç aydır piyasaları geride bıraktı.

Oanda’dan Jeffrey Halley, bunlara ek olarak, bu kez 7 büyük Çinli bilgisayar üreticisine yönelik yeni bir ABD yaptırımı turunun, en büyük iki ekonomi arasındaki ticaret sürtüşmesine ilişkin endişeleri yeniden canlandırdığını bildirdi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending