Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

ÇİN’DEN ALİBABA’YA BÜYÜK PARA CEZASI !

Yayın Tarihi

-

alibaba

Alibaba Grup, Çin Devlet Düzenleyicisi, Cumartesi günü Hangzhou merkezli teknoloji devine 18.2 milyar yuan (2.8 milyar dolar) para cezası verdiğini açıkladığında Çin’de uygulanmış en yüksek rekabet cezası ile karşılaşmış oldu. Bu ceza Alibaba’nın 2019’da Çin’den elde ettiği gelirin yaklaşık %4’üne tekabül ediyor.

Çin Devlet Pazar Düzenleme İdaresi (SAMR), Alibaba’nın ürünlerini yalnızca kendi platformlarında satmamaları halinde tüccarları cezalandırdığını ve pazar hakimiyetini kötüye kullandığını sebep gösterdi. 2015’ten beri Alibaba, rakiplerinin sitelerini kullanan tüccarları “er xuan yi” adı verilen bir uygulama yoluyla cezalandırıyor. Bu “ikisinden birini seçin” anlamına geliyor.

Alibaba Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Alibaba, cezayı samimiyetle kabul ediyor ve kararlılığa devam edecek. Alibaba, topluma olan sorumluluğunu yerine getirmek için azami titizlikle yasalara uygun olarak çalışacak, uyumluluk sistemlerini güçlendirmeye ve yenilik yoluyla büyümeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bu ceza, Alibaba kurucu ortağı Jack Ma tarafından inşa edilen iş imparatorluğuna yönelik yoğun düzenleyici incelemelerin de sinyali olarak görülüyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending