Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

ÇİN’İN DİJİTAL PARASI BIDEN’IN TAKİBİNDE !

Yayın Tarihi

-

dijital yuan

Biden yönetiminin Dijital Yuan’ın gelişimini izlediği bildirildi. Yaptırımları aşmak için Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) kullanılacağına ve doların hakimiyetini etkileyebileceğine dair endişeler var.

Konuya yakın kaynaklar, Bloomberg’e Biden yönetiminin “Çin’in dijital yuan planlarının incelemesini arttırdığını” söyledi. Kaygı genel anlamda, dijital para biriminin, doların dünyanın rezerv para birimi unvanını sarsabilecek olmasından kaynaklanıyor.

Rapor, ABD yetkililerinin dijital yuan konusundaki pozisyonuna ilişkin birkaç bilgi sunuyor. Dağıtım yöntemi ve yaptırımlardan kaçınmak için bir araç olması konusunda endişe duyuluyor. Ayrıca Hazine, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Milli Güvenlik Konseyi’nin dijital yuanı takip hususunda “çabaları desteklediği” biliniyor.

Çin şu anda CBDC yarışına liderlik ediyor ve birkaç başarılı pilot proje ve airdrop’u tamamladı. Para birimiyle yapılan işlemler şimdiden milyon dolar değerini aştı ve Çin’in dijitalleştirme planında etkili olduğunu kanıtlıyor. Ülke, birçok Asya ülkesinde olduğu gibi halihazırda oldukça gelişmiş bir dijital ödeme sistemine sahip.

Başta Japonya, Fransa ve Avustralya olmak üzre diğer birçok ülke de CBDC çabaları üzerine çalışıyor. Rusya geçtiğimiz günlerde 2022’de dijital bir ruble denemeyi planladıklarını açıklamıştı. Ancak henüz Çin için bile araştırma ve geliştirme aşaması bitmiş olmaktan çok uzak.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending