Bizimle İletişime Geçin

Teknik Analiz

Destek – Direnç Noktaları Nedir?

Yayın Tarihi

-

Destek – Direnç noktaları nedir? Yükseliş yönünde olan bir hisse senedinin, aşmakta zorlandığı fiyat aralığına direnç, düşüş yönünde olan bir hisse senedinin aşmakta zorlandığı fiyat aralığına destek denir. Destek ve direnç noktalarını biz belirleriz. Bir noktaya, birkaç kez değip her defasında geri geliyorsa oraya direnç veya destek diyebiliriz. Ne demek istediğimi gelin bir grafikte inceleyelim.

Destek ve direnç noktalarını belirtirken birden fazla kez aynı noktaya değmesine özen göstermek gerekir. Gördüğünüz gibi bu grafikte aşağıda aynı noktaya iki kere değip geri gelmiş. iki kere de satışlar yavaşlamış ve alıcılar öne geçmiş. Bu sebeple bu noktaya destek noktası diyebiliriz. Aynı şekilde yukarıya da üç kere deneme yapmış ve ikisinde geri gelmiş. Bu sebeple bu noktayı da direnç noktası olarak belirliyoruz. Eğer bir direnç noktası kırılırsa, yani hisse senedi o fiyatı aşarsa oradaki direnç noktası desteğe dönüşebilir. Tam tersi destek noktası kırılırsa, yani hisse senedi o fiyatın altına düşerse, destek noktası artık direnç olarak çalışabilir. Ne demek istiyorum? gelin grafiğin devamı olarak inceleyelim.

Grafikte de görüldüğü gibi direnç noktası kendini desteğe, destek noktası kendini dirence çevirebilir. Bir direnç noktasının kırılması için o noktanın üzerinde en az bir kez kapanış yapması, destek noktasının kırılması için o noktanın altında en az bir kere kapanış yapması gerekir. Yani örneğin günlük grafiği inceliyorsunuz. Direnç noktasını 10.50 olarak belirlediniz. gün içerisinde hisse 10.70’e kadar çıktı lakin gün sonunda 10.25 ile kapattı. Bu durumda, o noktadaki direncin kırıldığından söz edemeyiz aksine güçlü satışların başlama olasılığını düşünmemiz gerekecektir. Çünkü hisse 10.70 seviyelerine çıkmasına rağmen gün sonuna kadar iyi satışlar yiyerek 10.25 seviyesine kadar gerilemiştir. Destek veya direnç noktaları hisse yataydayken aynı noktalarda olabilir. Lakin hisse bir düşüş trendinde veya yükseliş trendinde ise destek veya direnç noktalarını hep aynı noktalar olarak alamayabiliriz. Bu konuyu yine grafik üzerinden anlatalım.

Bu grafikte görüldüğü üzere sürekli bir yukarı doğru gidiş var. Bu durumda destek ve direnç noktalarını trendin gittiği şekilde belirlememiz gerekecektir. Aynı şeklide düşüş trendinde de grafiğe bakarken destek ve direnç noktalarını bu şekilde belirtmek gerekecektir. Destek ve direnç noktaları indikatörlere göre de değişiklik gösterir. Bazı indikatörler bize destek ve direnç noktalarını hangi noktalar almamız gerektiğini söyler. Bir diğer belirleme işlemi de hareketli ortalamaya göre bakılır. Yani hissenin baktığınız grafik üzerinde; 5 birim zamanlık, 10 birim zamanlık, 20 birim zamanlık gibi ortalamalarına bakarak destek veya direnç noktaları belirleyebiliriz. Destek veya direnç noktaları, bize ne zaman o yatırım aracına girilmeli ve ne zaman çıkılmalı hakkında bilgiler verir. Yani örneğin hissenin bir direnci var ve bir türlü burayı aşamıyor. Orayı aşarsa daha da gideceğini düşünüyorsunuz. Direnç kırıldığı an hisseyi alıp, bu düşüncenizi yerine getirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending