Bizimle İletişime Geçin

Haberler

DOLAR 8,39 EURO 10,15 !

Yayın Tarihi

-

dolar euro

Türkiye’nin ABD ile bağlarının gerilemesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişte pahalı bir döviz satış politikasını savunmasının ardından, Perşembe günü Türk Lirası bu ay yüzde 2 düşüşle en zayıf noktasına geriledi.

Bu ayki en yüksek düşüşte, ABD para birimi değer kaybetse bile, lira dolar karşısında 8,39’u vurdu. Gelişmekte olan piyasalardaki en kötü performans sergileyen para birimlerinden biri olmuş oldu.

Kaynaklar, ABD Başkanı Joe Biden’in Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu tarafından Ermenilere yönelik katliamını resmi olarak bir soykırım eylemi olarak tanımasının beklendiği için, Ankara’nın Washington ile sık sık yaşanan sorunlu ilişkisinin odak noktasında olduğunu söyledi.

Cumartesi günü Türkiye’de geçirilen uzun bir hafta sonu tatilinin ortasında beklenen hareket, büyük olasılıkla NATO müttefikleri arasındaki bağlara zarar verebilir. İsminin açıklanmasını istemeyen bir bankacı, bunu “potansiyel olumsuz siyasi haber akışı öncesinde risk azaltma” olarak adlandırdı.

Bir forex tüccarı, ABD ilişkilerinin “yakın vadede daha gergin hale gelebileceğini” söyledi. Tüccar, Erdoğan, gerekirse daha fazla döviz rezervinin satılabileceği yorumunun ardından yatırımcı endişelerini de ekledi.

Erdoğan hükümeti, merkez bankasının rezervlerini verimsiz bir şekilde tüketen 2019-20’de 128 milyar dolarlık döviz satışlarını gündeme getiren muhalefet baskısıyla karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, siyasi kampanyanın yalanlara dayandığını ve bu tür alışılmışın dışında satışları yeniden yapma seçeneğini reddetti.

Commerzbank, son dönemde TL’deki değer kaybının enflasyon üzerindeki etkisi göz önüne alındığında Türkiye ekonomisi için önemli olduğunu söyledi.

“Döviz geçişkenliği Türkiye’deki yüksek enflasyonun çok önemli bir unsuru; ve zararsız görünen herhangi bir hareket, bir piyasa sarmalını başlatabilir ve işleri karmaşık hale getirebilir ”dedi.

Erdoğan, şu anda yüzde 19 olan kilit faiz oranını düşürmesi için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na baskı yapmaya devam ediyor. Mayıs ayında yapılacak bir sonraki merkez bankası para politikası toplantısında böyle bir hareket, Türk lirasını ana para birimleri karşısında daha da düşürme riskini taşıyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending