Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

DOLAR YÜKSELİP GERİ ÇEKİLDİ !

Yayın Tarihi

-

dolar euro

Türk Lirası Pazartesi günü, ABD ile ilişkilerin zarar görmesi ve yeni merkez bankası başkanının faiz artırımlarının ekonomiye zarar vereceğinin sinyalini vermesiyle tüm zamanların en düşük seviyesine yaklaştı.

Bu yıl gelişmekte olan piyasalarda en kötü performans gösteren para birimi, dolar karşısında% 0,6 değer kaybeterek 8,48 oldu. 2020 Kasım ayında ulaşılan 8,58 seviyesine de yaklaşmış oldu.

“Pazarda yoğun bir olumsuzluk var. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün baş ekonomisti Robin Brooks, Twitter’da “Aşırı olayların yaşanma riski maalesef yüksek” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’in Osmanlı İmparatorluğu’ndaki sözde 1915 Ermeni Katliamını resmen soykırım olarak tanıyacağı netleşince lira son üç ticaret gününde% 3,5 oranında değer kaybetti.

NATO müttefiki olan Türkiye, Beyaz Saray’ın Cumartesi günü açıklanan kararını sert bir şekilde eleştirdi ve bunun güven ve dostluğu baltaladığını söyledi.

Türk varlıkları, ABD’nin yaptırımlarından ve ekonomik tehditlerden kaynaklanan geçmiş dönemlerde Washington’la ilişkilerde yaşanan gerginliklere karşı özellikle hassas.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü ve danışmanı İbrahim Kalın, Reuters’e verdiği demeçte, Washington’un “dar siyasi gündemler için devam eden ilişkileri yapay olarak baltalamak” hiç kimsenin çıkarına olmadığı için sorumlu davranması gerektiğini söyledi.

Pazar günü bir röportajda “Amerika Birleşik Devletleri ile yürüttüğümüz her şey bu çok talihsiz açıklamanın büyüsü altında olacak” dedi.

Dolar / TL şimdi ise (TSİ 10:56) 8,37 seviyesinde işlem görüyor. Euro / TL 10,12.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending