Bizimle İletişime Geçin

Haberler

DÜNYA’DA HİSSELER YÜKSEK SEVİYEDE !

Yayın Tarihi

-

dünya borsaları

MSCI’nın 50 piyasayı kapsayan en geniş dünya hisse senetleri göstergesi% 0,1 düşüş gösterdi, ancak önceki gün %5 artışla rekor zirveye yaklaştı.

Avrupa’da, euro Stoxx vadeli işlemleri sabit kaldı ve Britanya’nın FTSE 100’ü% 0,2 arttı. ABD hisse senedi vadeli işlemleri, S&P 500’ün tüm zamanların en yüksek seviyesinde kapanmasının ardından %0,3 düştü.

Uluslararası çok varlıklı portföy yönetimi Eddie Cheng Wells Fargo Varlık Yönetimi “Federal Rezerv desteklemeye devam ediyor, Biden da bu büyük teşvik programına sahip ve bu sayede kazanç sezonu devam ediyor – şimdiye kadar nispeten iyi huylu ve güçlü kazançlar gördük” dedi.

Perşembe günkü veriler, ABD ekonomik büyümesinin ilk çeyrekte hızlandığını ve hane halklarına ve işyerlerine yapılan devasa hükümet yardımlarıyla beslendiğini gösterdi.

Bu, Çarşamba günü FED’in para politikasındaki herhangi bir değişikliği tartışmaya başlamanın zamanının henüz gelmediği konusundaki güvencesine karşılık gerçekleşti.

Son yılların en yüksek seviyesi olan Refinitiv’e göre S&P 500 şirketlerinin yarısından biraz fazlası kazanç bildirirken, yaklaşık% 87’si piyasa beklentilerini aştı. Hem MSCI dünya endeksi hem de S & P500 için, analistler önümüzdeki 12 ayda kazançların pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıkmasını bekliyorlar.

Commerzbank analistleri, euro bölgesi ön GSYİH verilerinin, Reuters tarafından yapılan bir ankete göre, ilk çeyrekte %2’lik bir düşüş göstermesinin beklendiğini söylüyor. “Ancak, tünelin sonunda giderek daha parlak bir ışık var” diye de eklediler.

“Aşılamanın hızı artıyor ve AB kurtarma fonu da nihayet işe yarıyor.”

Euro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa, ilk çeyrekte beklenenden daha güçlü bir büyüme kaydetti, ancak en büyük ekonomide 1. Çeyrek GSYİH’si, mevsimsellikten arındırılmış bazda beklenenden daha fazla düştü.

Fiyata ters yönde hareket eden Almanya’nın 10 yıllık tahvil getirisi %0,009 düşüşle -%0,202’ye geriledi.

Hindistan’daki yeni koronavirüs enfeksiyonları yeni bir rekora ulaştı ve Fransa’nın sağlık bakanı, Hint varyantının tehlikelerinin hafife alınmaması gerektiğini söyledi. Cheng, “Riskli varlıklar bu ay içinde epeyce yalpalama yaşadı” dedi. “Bunun düz bir çizgi olmayacağı gerçeğine alışmamız gerekiyor.”

Euro, önceki seansta boğa yükselişini iki ayın en yüksek seviyesi olan 1,2150$ ‘a çıkardı ve son olarak %0.15 düşüşle 1.2100$’ a yükseldi.

Bu ay şu ana kadar elde ettiği %3,2’lik kazançla, para birimi dokuz aydaki en büyük aylık artışını gerçekleştirecek.

Dolar, yen karşısında 108.86’da sabit kaldı. Perşembe günü iki ayın en düşük seviyesini gördükten sonra, endeks ise %0.13 değer kazandı.

Asya’da MSCI’nın eski Japonya endeksi, Çin’in üretimiyle ilgili beklenenden daha yumuşak bir anketin ardından %0,9 değer kaybetti.

Hong Kong’da listelenen Çinli teknoloji devi hisseleri de Pekin, Hang Seng endeksine ağırlık vererek düzenlemelere uyumu güçlendirmek için 13 internet platformunu çağırdı.

Hindistan ve Brezilya’daki daha geniş kilitlenmelerle ilgili endişeler nedeniyle güçlü ABD ekonomik verilerinin altı haftanın en yüksek seviyesini görmesinin ardından petrol fiyatları nefes aldı.

Brent Perşembe günü 68,95 dolara ulaştıktan sonra varil başına %0,54 düşüşle 68,19 dolara gerilerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) %0,78 düşüşle 64,50 dolara geriledi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending