Bizimle İletişime Geçin

Haberler

DÜNYADA NAKİT ÖDEMELER AZALIYOR !

Yayın Tarihi

-

ödeme

Nakit ödemelerin oranı birkaç yıldır düşüyor. Bununla birlikte, koronavirüs krizi, nakit paranın ölümünü hızlandırmaya hizmet etti.

Şaşırtıcı bir şekilde, rakamlar 65-74 yaşları arasında en az popüler ödeme yönteminin nakit olduğunu gösteriyor. Ödemelerinin sadece %9’unu nakit kullanarak yapıyorlar.

Nüfusun tamamının %13’ü bozuk para ve banknot kullanarak ödeme yapmayı tercih ettiğini söylüyor.

Yaşlı insanların artık mal ve hizmetlerinin bedelini ödemek için kartlar ve uygulamalar kullanıyor olması, pandemiyle de bağlantılı bir durum.

Bununla birlikte, nüfusun tamamı giderek daha az nakit ödeme yapıyor ve bunun yerine banka kartlarını veya temassız ödeme yöntemlerini kullanmayı tercih ediyor. 2020’nin ortalarında Avrupa mağazalarındaki temassız ödemeler için üst limit 25 Euro’dan 50 Euro’ya yükseltilmişti.

Bankacılık uygulamaları aracılığıyla mağaza içi ödemeler de daha popüler hale geldi. Belçikalıların %35’i geçen yıl akıllı telefonlarını kullanarak bir mağazada en az 1 kez ödeme yaptığını söylüyor. Bu, koronavirüs krizi öncesine göre %30’dan fazla artış anlamına geliyor. Bu ödeme yöntemi en çok gençler arasında popüler.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending