Bizimle İletişime Geçin

Haberler

ENFLASYONU KENDİ HESAPLAYIP YAYINLAYANLAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI !

Yayın Tarihi

-

enflasyon

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), alternatif enflasyon verilerini yayınlayan bir grup yerel araştırmacı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hükümet organı, bağımsız bir enflasyon araştırma grubu olan ENAGroup’un TÜİK’i “kasıtlı olarak karalamaktan” ve “kamuoyunu yanlış yönlendirmekten” para cezasına çarptırılmasını talep etti. Grup, muhalefet partilerinin resmi kurumun fiyat artışlarını eksik beyan ettiği yönündeki iddiaları üzerine Eylül ayında kendi enflasyon verilerini yayınlamaya başladı.

ENAGroup’un enflasyon rakamları resmi verilerden önemli ölçüde yüksek. Tüketici fiyat endeksi, resmi ajans tarafından bildirilen %1.1’in iki katından fazla, Nisan ayında bir ay öncesine göre %2.62 arttı. Grup, 2020 için yıllık %36,7’lik bir enflasyon oranı bildirdi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, istatistik dairesinin bir grup hakkında “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez” şikayette bulunduğunu söyledi.

Elvan, grubun muhalefet partilerinin kullandığı yanıltıcı verileri yayarak “Türkiye İstatistik Kurumu’na zarar vermeyi ve itibarını sarsmayı” amaçladığını söyledi. Bakan, “TÜİK’in rakamlarla oynaması veya enflasyonun %30-%40’a ulaşması gibi bir şey yok” dedi.

İstanbul’da bir üniversitede ekonomi profesörü ve ENAGroup başkanı Veysel Ulusoy, şikayetin Şubat ayında yapıldığını ve bir İstanbul savcısının geçen ay araştırmacıları ifade için çağırdığını söyledi. Ulusoy Cumartesi günü Bloomberg’e telefonla verdiği demeçte, savcıların soruşturmasının grup aleyhine bir dava ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağının şu anda belirsiz olduğunu söyledi. Grubun veritabanını ve metodolojisini kendi web sitesinde yayınladığını ve devlet dairesinin suçlamalarını reddettiğini söyledi.

Ulusoy, “Asıl böyle ilkel bir soruşturma ile TÜİK’in itibarının zedelenmemesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. “TÜİK’in yerini almaya çalışmıyoruz, sadece verilerini tamamlamaya çalışıyoruz.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending