Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

EURO BÖLGESİ EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ PANDEMİ ÖNCESİ SEVİYESİNDE !

Yayın Tarihi

-

euro zone

Avro bölgesi ekonomisine duyulan güven Nisan ayında, bölgenin aşılama programının hız kazanmasıyla keskin bir şekilde arttı ve önümüzdeki aylarda koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının önünü açtı.

Avrupa Komisyonu’nun anket sonuçları Perşembe günü, ekonomik güven endeksinin Mart’taki 100,9’dan Nisan ayında 110,3’e yükseldiğini gösterdi. Puan, ekonomistlerin 102.2 tahminini geçti ve Eylül 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Capital Economics’ten bir ekonomist olan Jessica Hinds, anketlerin ilk çeyrekteki faaliyetler konusunda çok iyimser olmasına rağmen, ekonominin ikinci çeyreğe beklenenden biraz daha güçlü bir şekilde başladığını söyledi.

Ankete katılan tüm iş sektörleri gözle görülür iyileşme gösterdi. Tüketiciler arasında güven de Nisan ayında güçlendi.

Bu arada ABD’de, Federal Rezerv (FED) yetkilileri geçen Çarşamba günü yaptıkları iki günlük politika toplantısının sonunda çizgilerini korudular. Fed, faiz oranlarını sıfıra yakın bıraktı ve varlık alımlarının hızı değişmedi, ancak ABD COVID-19’dan kurtulurken ekonomik aktivitede bir artış olduğunu kabul etti. Fed’in politika faiz oranı sıfıra yakın kalıyor.

Ayrıca Fed, ekonomiyi desteklemek için ayda 120 milyar dolarlık varlık satın alıyor. Bu düzenlemeyi kaldırmanın ilk adımı, Fed’in bu satın alma işlemlerini “azaltması” olacaktır. Fed başkanı Jerome Powell’a göre, merkez bankası, ekonominin canlandığına dair işaretler olsa da, kolay para politikası duruşundan geri çekilmeyi “düşünmüyor”.

Son olarak, Almanya’da, artan COVID-19 vakaları, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin birçok bölgesinde alışveriş, seyahat ve kamusal yaşama yönelik kısıtlamaların yeniden sıkılaştırılmasına yol açtığı için, Almanya’da güven endeksi Mayıs ayına doğru beklenmedik bir şekilde kötüleşti. Pazar araştırma şirketi GfK’nın anket sonuçları, ileriye dönük göstergesinin Nisan’daki revize edilmiş -6.1’den Mayıs ayında -8.8’e düştüğünü gösterdi.

Ankete göre, tüketicilerin ekonomik görünüm ve kişisel gelir beklentileri hakkındaki görüşleri, satın alma eğilimlerinin ılımlı bir şekilde artmasına rağmen önemli ölçüde azaldı. GfK tüketici uzmanı Rolf Bürkl, “Üçüncü dalga, ülke ekonomisindeki toparlanmanın hala çok uzakta olmasını sağlayacak” dedi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending