Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

EURO BÖLGESİ FABRİKALARINDA SON DURUM !

Yayın Tarihi

-

euro bölgesi fabrika

Bir ankete göre, Euro bölgesindeki fabrika aktivitesi büyümesi, artan talebe bağlı olarak rekor seviyeye ulaştı ve tedarik tarafındaki kısıtlamalar yerine getirilmeyen siparişlerde benzeri görülmemiş bir artışa yol açtı.

Avrupa’da üçüncü bir koronavirüs enfeksiyonu dalgası, bazı hükümetleri hakim hizmet sektörlerinin çoğunu kapatmaya zorlasa da, fabrikalar büyük ölçüde açık kaldı.

IHS Markit’in nihai İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), ilk 63,3 “flaş” tahminin altında olmasına rağmen, Nisan ayında 62,5’ten 62,9’a yükseldi, ancak anketin Haziran 1997’de başlamasından bu yana en yüksek okuma.

Çarşamba günü çıkacak bileşik PMI’yi besleyen ve ekonomik sağlık için iyi bir kılavuz olarak görülen bir endeks ölçüm çıktısı, Mart’ın rekor seviyesi olan 63,3’ten 63,2’ye geriledi. 50’nin üzerindeki herhangi bir sayı büyümeyi gösteriyor.

IHS Markit’in baş işletme ekonomistleri Chris Williamson, “Euro bölgesi üretimi patlama yaşıyor” dedi.

“Bununla birlikte, tedarik kısıtlamaları da benzeri görülmemiş seviyelerde ilerliyor ve fabrikalarda tamamlanmamış siparişlerin rekor bir şekilde birikmesine yol açıyor.”

Bekleyen iş endeksi, anketin en yüksek seviyesi olan 60,4’ten 61,5’e yükseldi.

Hammadde maliyetlerinin rekor bir hızla artmasıyla birlikte, fabrikalar, IHS Markit’in verileri toplamaya başlamasından bu yana en hızlı şekilde kendi fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldı.

Williamson, “Büyük belirsizlik, bu yukarı doğru fiyat baskılarının ne kadar süreceği ve mal ve hizmetler için bu yüksek ücretlerin tüketicilerce ne ölçüde besleneceğidir” dedi.

Yine de, aşırı gevşek para politikasına rağmen enflasyonu hedeflerine yaklaştırmayı başaramayan Avrupa Merkez Bankası’ndaki politika yapıcılar tarafından enflasyonist baskılar memnuniyetle karşılanabilir.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending