Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized

FAİZ SABİT KALDI DOLAR YÜKSELDİ !

Yayın Tarihi

-

türkiye cumhuriyeti merkez bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını 14:00’da yayınladı. Merkez Bankası, politika faizini %19 seviyesinde sabit tuttu. Analistlerin beklentileri ve anketlerin sonuçlarında da artış beklenmemiş olmasına karşın faiz kararı açıklandıktan hemen sonra DOLAR / TÜRK LİRASI paritesinde 8.02’den 8.11 seviyelerine kadar artış yaşandı.

Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu para politikasına dair sinyaller vermeye başlamıştı. Kavcıoğlu, verdiği özel bir röportajda “Nisan veya sonraki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek diye önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” demişti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyonda %5 hedefine de sıkı sıkıya bağlı kalındığını belirtti. “Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Politika faizini enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcı seyrini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending