Bizimle İletişime Geçin

Haberler

FRANSA EKONOMİSİ VİRÜSE DİRENİYOR !

Yayın Tarihi

-

Fransız ekonomisi, enfeksiyonlardaki dalgalanmayı azaltmak için Covid-19 kısıtlamalarının yeniden getirilmesinden sonra bile tüketici harcamaları ilk çeyrekte artış kaydetti.

Insee İstatistik Ajansı, Fransız GSYİH’sının, koronavirüs salgınının dünya çapında ülkeleri tarihi durgunluklara sürüklediğini gören bir yıl olan 2020’nin son üç ayından% 0,4 arttığını söyledi.

Ajans, Covid pandemisinin Avrupa çapında şiddetlenmeye başlamasından önce, “Bununla birlikte, GSYİH 2019’un dördüncü çeyreğindeki seviyesinin hala% 4,4 altında olduğu için ekonomik toparlanma sınırlıydı” dedi.

Insee başlangıçta çeyrek için %1 büyüme öngörmüştü, ancak Mart ayında Fransız yetkililer, Nisan ayında uygulamaya konan üçüncü ulusal kilitlemeden önce birkaç bölgede iş kapatma ve seyahat yasakları emri vermeye başladı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün, aşı kampanyasının mağazalara, restoranlara ve kültürel mekanlara normal bir görünüm kazandıracağını umarak, Haziran ayı sonuna kadar ülkenin aşamalı olarak yeniden açılacağını duyurdu.

Insee, tüketici harcamalarının Mart ayında% 1,1 düştüğünü, ancak genel olarak ilk çeyrekte% 1,2 oranında “ılımlı bir toparlanma” gerçekleştirmeyi başardığını söyledi.

Yetkililer, kapanışlara rağmen işletmeleri ayakta tutmak için milyarlarca avro enjekte ettiler ve bu hafta Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri bloğu, 750 milyar avroluk koronavirüs kurtarma fonundan paylarını harcama planlarını sundu.

Ancak Insee, enflasyonun Nisan ayında bir önceki yıla göre% 1.3 oranında arttığını ve bu durumun tüketicilerin coşkusunu azaltabileceğini de bildirdi.

Fransa’nın en önemli turizm sektörü de yaz yaklaşımları nedeniyle uluslararası seyahatin bulaşma korkusuyla sınırlanacağından endişe ediyor.

Capital Economics’in Avrupa ekonomisti Jessica Hinds, “Birinci çeyrekte Fransız GSYİH’sindeki beklenmedik artış, ekonominin kötü sağlık durumuna ve ilgili kısıtlamalara bizim düşündüğümüzden daha dirençli olduğunu gösteriyor” dedi.

Hinds, “Yine de, Fransa 2. çeyreğin yarısından fazlasında tam bir ulusal tecrit altında olduğundan, faaliyette sürekli bir toparlanmanın yazdan önce başlayacağından şüpheliyiz,” diye ekledi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending