Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

GÖZLER THODEX’İN ÜSTÜNDE !

Yayın Tarihi

-

Thodex

Türk kripto para borsası Thodex, bu sabah önceden haber vermeksizin ticareti aniden durdurdu ve 391.000 aktif yatırımcının fonlarını kilitledi. 2017’den beri faaliyet gösteren borsa, bugün Twitter’da 4-5 gün boyunca ticaretin askıya alınmasını gerektiren belirsiz bir dış yatırıma atıfta bulunarak bir açıklama yaptı.

Ancak bugün borsaya karşı yasal şikayette bulunan Ankara’da bir avukat olan Oğuz Evren Kılıç, Decrypt’e verdiği demeçte, bu “bir aldatmaca olabilir” dedi. Kılıç ile paylaşılan polis kayıtlarına göre geçen akşam Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer, sosyal medya hesaplarını sildi. Şirket ayrıca tüm müşteri desteğini kesti. Kılıç, “Bunların hepsi dehşet verici” dedi.

Kılıç, Thodex hesaplarında kilitlenen toplam fonların 2-10 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyor, bu da önümüzdeki günlerde daha net olacak. Bugün savcılık tarafından yürütülen soruşturma – yasal sürecin ilk adımı – “borsanın ve sahiplerinin banka hesaplarında bir miktar para” olduğunu ortaya çıkardı. Kılıç sözlerine şöyle devam etti: “Ama tam miktarını ve bunun herkese yetip yetmeyeceğini bilmiyoruz.”

15 Mart ve 15 Nisan arasında, Dogecoin çılgınlığı başlamadan hemen önce, borsa, her yeni kaydı 150 DOGE ile ödüllendiren son derece başarılı bir pazarlama kampanyası yürütmüştü.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, binlerce yeni kullanıcının borsaya akın ettiği ve Cumartesi günkü işlem hacminin 1,37 milyar dolarlık günlük rekor seviyeye ulaştığı bildirildi. Borsa, DOGE’yi 14 Nisan’a göre indirimli sabit oran olan 0.11 $ ‘dan sattı. Ancak DOGE, 16 Nisan’da 0.42 $ değerindeydi.

Thodex’in ortadan kaybolma eylemi, Türk borsaları için ilginç bir zamanda geldi. Geçen Cuma, Türk Cumhuiryeti, yasal olarak kripto varlıklarını tanıdı ancak kripto ödemelerini yasakladı. Ayrıca, fintech firmalarının doğrudan veya dolaylı olarak kripto ile uğraşmasını da engelledi; bu, yerel bankalar onlarla ortaklık yapmayacağından, çoğunlukla yerel fintech’lere dayanan yabancı kripto borsalarını etkiliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen ay “kripto para biriminin dolandırıcılık için olgun olduğunu” ve hükümetin “bu kadar yüksek riskler içeren kripto para birimi alanını serbest bırakmayacağını” söylemişti.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending