Bizimle İletişime Geçin

Haberler

HAZIR GİYİMDE ZAMLAR KAPIDA MI ?

Yayın Tarihi

-

hazır giyim

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından yapılan açıklamaya göre pamuk ürünleri başta olmak üzre hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinde kullanılan ara mallar ve hammaddelerin fiyatlarında ocak ayından bu yana dolar bazında %50’lik bir artış yaşandı.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektör liderleri hammadde ve ara mallarda yaşanan zamların, tüketicinin de yakın zamanda karşılaşacağı bir zam zincirine dönüşebileceğini belirtiyor.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında hammadde ve ara mallarda yaşanan zamların dışında erişim noktasında da engellerle karşılaştıklarını belirtti. Ocak ayından bu yana %50 maliyet artışı olduğunu vurgulayan Gültepe, hammadde fiyatlarında global anlamda bir yükseliş olduğunu da belirtti.

“Dünyadaki artış yüzde 20-25 düzeyindeyken Türkiye’de yüzde 50’lere ulaşması sektörün rekabet gücünü zayıflatıyor. Buradan bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum; içeride katma değerli ürüne dönüştürebileceğimiz elyaf ve ipliğinin, özellikle küresel pazarlarda rakibimiz olan ülkelere ihraç edilmesini frenleyecek önlemleri daha fazla zaman kaybetmeden almak gerekiyor. Biz bu süreçte pamuk elyafı ihracatının durdurulmasını, iplik ihracatının da gözetim altına alınmasını, en azından iç pazardan daha ucuza yurtdışına satılmaması için bir fon konulmasını istiyoruz. İplik ithalatında uygulanan ilave gümrük vergilerinin de belli bir dönem kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending