Bizimle İletişime Geçin

Haberler

HİNDİSTAN EKONOMİSİ COVID POZİTİF !

Yayın Tarihi

-

Sadece iki hafta önce, Uluslararası Para Fonu, Hindistan’ın ekonomik büyüme tahminini% 12,5’e yükseltti – büyük ekonomiler arasında en hızlı oran. Şimdi, Covid-19 vakaları küresel olarak en çok arttığı için, bu yükseliş görüşü giderek daha fazla şüpheli hale geliyor.

Hindistan’ın başkenti Delhi’de, yerel yönetimin salgına karşı aldığı tedbirlerden dolayı sokaklar çoğunlukla boş ve pazarlar, neredeyse tüm dükkanlar kapalı. Ulusal gelirin %6’sını oluşturan finans merkezi Mumbai’de durum çok farklı değil.

Yine de şimdilik, Başbakan Narendra Modi ülke çapında bir tecritten kaçınıyor ve devletleri ekonomilerini açık tutmaya teşvik ediyor.

Derecelendirme şirketi 22 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Bu ikinci virüs dalgası iyileşmeyi geciktirebilir, ancak Fitch’in görüşüne göre bunu rayından çıkarma olasılığı düşüktür” dedi. Mart 2022’ye kadar 12 ay için %12,8 GSYİH büyüme tahminine sadık kaldı.

Hindistan Merkez Bankası da bu ay mevcut mali yıl için% 10.5 büyüme tahminini korudu. Ancak Vali Shaktikanta Das, enfeksiyonlardaki artışın daha fazla belirsizlik yarattığını ve ekonomik faaliyetlerin normale dönmesini geciktirebileceğini söyledi.

Bloomberg Economics’ten Abhishek Gupta, yüksek frekanslı verilerin halihazırda, salgın Ocak 2020 öncesi seviyesine göre 18 Nisan’a kadarki haftada perakende faaliyetlerinde derinleşen bir daralmaya işaret ettiğini söyledi. Bu, tüketimin gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %60’ını oluşturduğu bir ekonomi için önemli bir risk.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending