Bizimle İletişime Geçin

Haberler

IMF BAŞKANI AÇIKLAMALARDA BULUNDU !

Yayın Tarihi

-

imf başkanı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Perşembe günü, COVID-19 salgınıyla mücadele tedbirlerinin bir parçası olarak sağlanan politika desteğinin çok dikkatli bir şekilde geri çekilmesi gerektiği konusunda uyardı ve ülkelerin daha yüksek faiz oranlarına hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Kristalina Georgieva, İtalya’nın Floransa kentindeki Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından video konferans aracılığıyla düzenlenen bir etkinliğe verdiği demeçte, “Orada önemli bir iyileşme hareketi olduğu için ABD faiz oranlarını izlemek özellikle önemlidir.”

Dünya ekonomisinin Nisan ayında daha iyi bir tablo çizdiğini söylemesinin yanı sıra, ABD ve Çin’den “güçlü çalışan iki motor” olarak bahsetti. IMF, AB’nin bu iki ekonomiyi bu yaz aşı uygulamalarının yardımıyla yakalamasını beklediğini söyledi.

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 6, gelecek yıl yüzde 4,4 büyümesinin beklendiğini anlatan Georgieva, farklı ülkeler arasındaki toparlanmadaki farklılıkların ciddi bir sorun teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

Belirsizliğin de yüksek olduğunun altını çizen Georgieva, “Bunun içindeyken birlikteyiz, bundan ancak birlikte kurtulabiliriz” dedi.

Henüz toparlanmayan ve yüksek borç yükü ile karşı karşıya kalan ülkelerin, potansiyel olarak artan faiz oranlarının olduğu bir ortamda kendilerini zor bir durumda bulabilecekleri konusunda uyardı.

COVID-19 aşıları için fikri mülkiyet haklarından feragat etme konusundaki tartışmalarda, aşı üretimi ve dağıtımının önündeki engellerin kaldırılması için güçlü ekonomik argümanlar olduğunu savundu.

“Ancak fikri mülkiyet hakları korumalarının kaldırılmasına başka tedbirler de eşlik etmelidir.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending