Bizimle İletişime Geçin

Haberler

IMF’TEN 50 MİLYAR DOLARLIK PANDEMİYİ SONLANDIRMA PLANI !

Yayın Tarihi

-

IMF PANDEMİ

IMF, Cuma günü, 2021’in sonuna kadar dünya nüfusunun en az %40’ını aşılayarak Covid-19 salgınını sona erdirmek için 50 milyar dolarlık plan önerdi.

Uzun vadeli ve sürdürülebilir bir küresel ekonomik iyileşmeyi konu alan plan, daha sonra 2022’nin sonuna kadar dünya nüfusunun en az %60’ının aşılanmasını hedefliyor.

Raporun yazarları, sağlık krizi sona ermeden ekonomik krizin de ortadan kalkmayacağını açıkça belirtti. Bu nedenle, salgına kesin bir son vermenin tüm ülkelerin çıkarına olduğunu tahmin etmek zor değil.

IMF CEO’su Kristalina Georgieva, Roma’da düzenlenen Küresel Sağlık Zirvesi’nde: “Aşılara erişimi olan zengin ülkeler ile olmayan fakir ülkeler arasındaki uçurum genişledikçe üretimin, ham maddenin azaldığını göreceğiz ve bu ekonomik krizi daha da derinleştirecek” dedi.

Mayıs ortasında, Afrika nüfusunun %2’sinden daha azı aşılanmışken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nüfusun %40’ından fazlası ve Avrupa’da %20’den fazlası Covid’e karşı en az bir doz aşı almıştı.

Fon, dünyayı yeniden ekonomik büyüme yoluna sokmak için aşı açığını kapatmaya öncelik veriyor. Georgieva, hedefin “salgının her yerde büyük ölçüde kontrol altına alınmasına yardımcı olmak” olduğunu söyledi.

IMF, global hedeflere ulaşmak için, zengin ülkelerin aşı biriktirmesini önlemeye çalışmak için kurulan, ancak şimdiye kadar etkisiz olan uluslararası Covax planı için ek sübvansiyon ihtiyacını vurguladı.

Bu sübvansiyonlar; aşı stoklanmasının önüne geçilmesi, global anlamda aşı dağıtımının sağlanması ve bunlar için gerekli finansmanın ve katılımın sağlanmasını kapsıyor. 50 milyar dolarlık bir yatırım gerektiğini söyleyen IMF CEO’su, hükümetlerden ve yardım fonlarından kolaylıkla toplanabileceğini belirtti.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending