Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

İNGİLTERE EKONOMİSİ SIKI KISITLAMALARA RAĞMEN BÜYÜDÜ !

Yayın Tarihi

-

ingiltere ekonomisi

Salı günü yayınlanan resmi verilere göre, şirketler üçüncü bir koronavirüs kapanmasının kaldırılmasına hazırlanırken İngiltere ekonomisi Şubat ayında %0.4 büyüdü. Reuters tarafından yapılan ankette ekonomistlerin beklentisi %0.6 seviyesindeydi.

Ancak veriler, Ocak ayında gayri safi yurtiçi hasıladaki düşüşün daha önce tahmin edildiği kadar şiddetli olmadığını, %2.9’luk ilk okumaya kıyasla %2.2 düşüş gösterdi. İngiltere ile Avrupa arasındaki ticaretin Brexit sonrası yeni bir döneme sebep olacağı biliniyordu. İlk ticaret ayı olan Ocak ayındaki darbenin ardından Şubat ayında kısmen iyileşmeler var.

Ulusal İstatistik Ofisi, parasal olmayan altın ve değerli metaller hariç AB’ye mal ihracatının değerinin Şubat ayında aylık %47 artışla 11.6 milyar pound (15.9 milyar dolar), parasal olmayan altın hariç mal ithalatının ise %7 arttığını bildirdi. Küresel mal ihracatı, bir önceki yıla göre hala %18 daha düşüktü.

İngiltere ekonomisi geçen yıl nerdeyse %10 küçüldü. Bu, üç yüzyıldan fazla süredir görülen en büyük çöküş olarak değerlendiriliyor. Ülke, koronavirüs pandemisinden Avrupa’da en büyük yarayı aldı ve bütün Avrupa ülkelerinden daha şiddetli bir düşüş yaşadı.

Ancak COVID-19 aşılarının hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi ve uygulanmaya başlamasıyla birlikte bu yıl ve 2022 için pozitif sinyaller vermeye başladı. Bütün mağazalar ve açık hava mekanları Pazartesi günü yeniden açıldı ve Başbakan Boris Johnson, kısıtlamaları Haziran’dan önce kaldırmayı umuyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending