Bizimle İletişime Geçin

Haberler

İNGİLTERE VE BIDEN’IN VERGİLENDİRME PLANI !

Yayın Tarihi

-

İNGİLTERE

Vergi artışının ABD’de her şeyi finanse edeceği iddiası elbette yanlış. Modern para teorisinden bu iddianın yanlış olduğunu biliyoruz. Fed bu paketi yeni yaratılan parayla finanse edecek. Ancak hikayenin bu yönünün yanlış olması, hikayenin genel erdeminde hiçbir fark yaratmaz çünkü erdeme sahiptir.

ABD’nin sermayeden gelen her tür için gelir vergilerini artırması gerekiyordu (ve kazançlar gelirdir, aksi görünecek şekilde yeniden adlandırılmıştır). Üç neden var.

İlk olarak, bir seviye oyun alanı oluşturmak. İşten elde edilen gelirin kazanılmamış gelirden daha fazla vergilendirilmesi için dünyada hiçbir neden yoktur.

İkincisi, eşitsizlikle mücadele etmek. Eşitsizlik, herhangi bir ülkedeki refahı yıpratır. ABD, dünyadaki en eşitsiz toplumlardan biridir. ABD’deki en zenginler, zengin oldukları için ve tam da onlarla ABD toplumunun geri kalanı arasındaki uçurumun azaltılması gerektiği için daha kesin bir şekilde vergilendirilmelidir.

Üçüncüsü, vergi faturalarını azaltmanın yollarını bulmaya adanmış insanlar, entelektüel ve finansal sermayenin yanlış tahsisi, çünkü yasalar bunun sona ermesi ihtiyacını mümkün kılıyor. Vergi suistimali toplum için bir yüktür. Vergi oranlarını eşitlemek, bunun gerçekleşme olasılığını azaltır.

Plan, Amerikan Rüyasını sona erdireceğini iddia edenler tarafından lanetlenmişti, sanki o rüyaya %20 vergi yerine %40 ödemek artık kimsenin bu rüyaya katılmayacağı anlamına geliyormuş gibi. İddialar elbette saçma.

Birleşik Krallık’ta sermaye kazanç vergisinin, gelir vergisinin %45’e ulaşabildiği çoğu durumda %20 veya olması gerektiği gibi, ulusal sigorta hesaba katıldığında daha yüksek olması gerektiği iddiaları gibi. Birleşik Krallık’ta bu uygun vergi oranı için hiçbir gerekçe yoktur. Sonuç olarak servet yaratılmaz. Ancak bunun sonucunda eşitsizlik ve vergi kötüye kullanımı körükleniyor.

Birleşik Krallık’ta gelir ve kazançlar arasındaki vergi oranlarının uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Ulusal sigorta dahil olmak üzere iş ve servet üzerindeki gelir vergisi oranlarının uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.

Sosyal, ekonomik ve vergi adaleti bunu gerektirir. Düzgün bir oyun alanı açısından sonuç, vergi kötüye kullanımının sona ermesine yardımcı olacaktır. Eşitsizliği sona erdirmez. Ama yardımı olur. Ve eşitsizlik artık o kadar tehlikeli ve sosyal adalete o kadar engel ki bu çok önemli.

Hangi hükümet bunu söyleyecek kadar cesur olacak?

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending