Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

İNGİLTERE’DE BÜYÜK BÜTÇE AÇIĞI !

Yayın Tarihi

-

ingiltere bütçe açığı

Yeni rakamlara göre İngiltere hükümetinin Covid-19 krizi sırasında ödünç aldığı büyük meblağlar, açığı İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana en büyük noktasına itti. Ulusal İstatistik Ofisi, kamu sektörü net borçlanmasının -hükümet açığının- Mart ayı sonuna kadar mali yılda 303.1 milyar GBP’ye ulaştığını söyledi.

Bu, gayri safi yurtiçi hasılanın% 14,5’iydi ve açığın GSYİH’nın% 15,2’sini vurduğu 1946’dan bu yana en yüksek seviye.

Savaş sonrası dönemde, bütçe açığı 2008 mali krizinin ardından zirve yaparak GSYİH’nın yaklaşık %10’una ulaştı. 1970’ten bu yana ortalama açık, GSYİH’nın% 3,4’ü olmuştur.

Salgın bir yıldan uzun bir süre önce başladığından beri hükümet ekonomiyi desteklemek için milyarlarca sterlin harcadı. Özellikle, ülkedeki birçok tecrit sırasında işyerleri kapanan personelin maaşlarını kapsıyordu. Geçiş planı, geçen ayın verilerine göre vergi mükellefine şu ana kadar yaklaşık 58 milyar GBP’ye mal oldu.

KPMG kıdemli ekonomisti Michal Stelmach, “Artan borç, hükümetin ekonomiyi Covid-19’un etkisinden mümkün olduğunca korumaya odaklanmasının büyük ölçüde talihsiz bir sonucudur.”

“Ancak, aksi takdirde mali sürdürülebilirlik için çok daha kötü olacak uzun vadeli izler yaratabilirdi.” Stelmach, borçlanma şimdiye kadar artan harcamaları karşılamak için artmış olsa da, hükümetin bu yıl topladığı vergideki açığı kapatmak için muhtemelen daha fazla borç alması gerekeceğini söyledi.

Bu kısmen, Şansölye Rishi Sunak’ın bazı işletmeler için kurumlar vergisinden 12,5 milyar sterlinlik “süper kesinti” sinden kaynaklanıyor. ONS, Mart ayı sonuna kadar hükümetin topladığı vergi miktarının 34,2 milyar GBP düşerek 523,6 milyar GBP’ye düştüğünü belirtti. Düşüşe, toplanan KDV, işletme oranları ve yakıt vergisinde düşüş neden oldu.

Borçlanma hala bazı uzmanların beklediğinden daha düşüktü. Bütçe Sorumluluğu Ofisi, kamu borçlanmasının 354,6 milyar GBP’ye ulaşacağını tahmin etmişti. OBR’nin tahmini ayrıca, işletme kredileri için devlet garantilerinin maliyeti olarak öngördüğü 27,2 milyar GBP’yi de içeriyordu. Ancak bu maliyet eklense bile borçlanma beklenenden düşük oldu.

Pantheon Makroekonomi baş ekonomisti Samuel Tombs, “GSYİH’nın bu yıl yalnızca %4,0 artacağı tahminine dayandırıldığı için, kamu borçlanması muhtemelen 2021/22’de OBR’nin öngörüsünün altını çizecek; %6.6’lık bir artış bekliyoruz .” ONS’nin rakamları geçicidir ve önümüzdeki aylarda değişebilir.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending