Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

İRAN NEDEN BITCOIN MADENCİLİĞİNE YÖNELİYOR ?

Yayın Tarihi

-

iran bitcoin

Bir blockchain analitiği ve finansal suçları tespit firması olan Elliptic tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre İran, ABD ve diğer ülkelerin 2006’dan beri ülkeye uyguladığı ekonomik yaptırımların etkisini atlatmak ve azaltmak için Bitcoin madenciliğini kullanıyor.

Araştırmaya göre İran, dünyadaki bitcoin hashrate’in %4,5’ine sahip ve enerji rezervlerini dolaylı bir şekilde ihraç etmek için Bitcoin kullanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, İran’a ülkenin petrol, bankacılık ve denizcilik sektörleri de dahil olmak üzere tüm ithalatı yasaklayan neredeyse tam bir ekonomik ambargo uyguluyor.

Sonuç olarak, hükümet, enerji potansiyelini ülkenin yararlanabileceği bir metaya dönüştürmek için inovatif bir yöntem olarak Bitcoin madenciliğine yöneldi.

İran bu konuda şimdilik başarılı gözüküyor. Eskiyen elektrik altyapısı, madenciliğin neden olduğu artan yük ile başa çıkmakta biraz zorlanıyor. Genişletilmiş, yeni bir elektrik altyapısı kurulabilirse İran’ın madencilik pazarında büyük bir adım atacağı düşünülüyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending