Bizimle İletişime Geçin

Haberler

İRAN-TÜRKİYE EKONOMİK KOMİSYONU !

Yayın Tarihi

-

Mahmoud Vaezi, fiilen 28 Nisan Çarşamba günü yapılacak olan İran-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu’nun örgütleneceğine işaret ederek, “Bugün ortak komisyonun hazırlık toplantısı, komisyon üyesi olarak örgüt ve bakanlık temsilcilerinin huzurunda gerçekleştirildi. Sonuç olarak, karşılıklı endişeler içeren konular uzman düzeyindeki bir oturumda gözden geçirildi. “

Vaezi, İran ile Türkiye arasındaki ilişkileri “asırlık, uzun süredir devam eden ve stratejik” olarak nitelendirerek, “Geçtiğimiz yıllarda her iki ülke de ikili işbirliğini geliştirmek için güçlü bir irade gösterdi. Bu, iki taraf arasında son yıllarda imzalanan anlaşma ve belgelerde de görülecektir, böylece iki ülke yetkililerinin temel amacı çeşitli alanlarda artan işbirliği seviyesi olmuştur. “

“Geçtiğimiz yıllarda ikili görüşmelerimizde İran ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara ulaşması gerektiğini vurgulamıştık, ancak baskıcı ve zalimce yaptırımların uygulanması gibi engeller nedeniyle bu konunun amacına ulaşılamadı.”

Sözlerinde koronavirüsün yayılmasına, COVID-19 salgınına işaret etti ve iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin pandemi nedeniyle azaldığını belirtti.

Bununla birlikte, iki ülkenin yetkilileri, ticaret ve ekonomik bağların hızlanmasına ve etkileşimlerin artmasına özel önem verdiğinin altını çizdi.

Yaptırım sonrası dönemde iki ülke arasındaki işbirliğinin iyileştirilmesi, Türkiye’ye petrol ihracatının canlandırılması ve diğer emtia gruplarında ihracatın artırılması ve bankacılık işbirliğinin genişletilmesi için koşulların gözden geçirilmesi konuları başlıca olmak üzre Vaezi, İran-Türkiye Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun 28. sayısında ele alınacak önemli konular olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending