Bizimle İletişime Geçin

Haberler

İŞSİZLİK VERİLERİ AÇIKLANDI !

Yayın Tarihi

-

işsizlik

Pazartesi günü resmi verilere göre, koronavirüs pandemi önlemleri esnetilmeden önce Türkiye’deki işsizlik oranı Şubat ayında %13.4’e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), oranın bir önceki aya göre %12.2’den 0.7 puan arttığını açıkladı. Veriler, işgücünün yetersiz kullanımının bir önceki ayın rekor seviyesinden %28.3 düştüğünü gösterdi.

Pandeminin işçiler üzerindeki ağırlığının bir yansıması olan mevsimsellikten arındırılmış yetersiz kullanım oranı, dört aydır artarak Ocak ayının en yüksek seviyesi olan %29.5’e yükseldi. Son zirve olan %29.3, geçen yılın Mayıs ayında en şiddetli COVID-19 kapanmalarında gerçekleşmişti.

Pandemi boyunca işsizlik, Mayıs ayı ortasına kadar uzatılan işten çıkarma yasağıyla durduruldu.

Ocak ayından itibaren TÜİK istihdam verileri, yetersiz kullanım verileri de dahil olmak üzre uluslararası standartlara uygun yeni bir formatta sunuluyor. Enstitü şu anda Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kararları ve Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygun olarak üç aylık bir dönem yerine bir aylık verileri yayınlıyor.

Mevsimsellikten arındırılmış işgücüne katılım oranı Şubat ayında bir önceki aya göre 0.3 puan artarak %50.1’e yükseldi. Tarım dışı işsizlik oranı bir önceki ayki %14.6’dan %15.3’e, genç işsizlik ise 0.4 puan artarak %26.9’a yükseldi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending