Bizimle İletişime Geçin

Haberler

İTALYA EKONOMİSİNE PANDEMİ DARBESİ !

Yayın Tarihi

-

italya ekonomisi

İtalya ekonomisi önceki üç aya göre ilk çeyrekte %0,4 daraldı, Cuma günü ön veriler dördüncü çeyrekteki düşüşün ardından tahmin edilenden biraz daha küçük bir düşüş gösterdi.

Ulusal istatistik bürosu ISTAT’a göre, yıllık bazda, euro bölgesinin en büyük üçüncü ekonomisinde ilk çeyrekte gayri safi yurtiçi hasıla %1,4 düşüş kaydetti.

27 analistin katıldığı bir Reuters anketi, bir önceki yıla göre %1,6 düşüşle üç aylık %0,5’lik bir düşüş öngörmüştü. İtalyan ekonomisi, hükümetin koronavirüsü dizginlemeye çalışmak için yaptığı kilitlenmeler nedeniyle geçen yılın ilk yarısında düşüş yaşadı.

Üçüncü çeyrekte, salgın yeniden güçlenerek, işletmeler ve hareket özgürlüğü üzerinde yeni sınırlar zorlarken, yıl sonunda yeniden daralmadan önce kısıtlamaların gevşediği üçüncü çeyrekte toparlanmıştı.

ISTAT, 2020’nin dördüncü çeyreği verilerini çeyreklik bazda %1.8 düşüş gösterecek şekilde revize etti, daha önce %-1.9 olarak bildirildi. Yıllık oran %-6.6 olarak teyit edildi.

2020’nin tamamında GSYİH, İtalya’nın savaş sonrası en sert durgunluğu olan %8,9 küçüldü.

İleriye baktığımızda, Başbakan Mario Draghi’nin hükümeti bu yıl %4,5’lik bir toparlanma tahmin ediyor. Hükümet, yeni vakalardaki kademeli düşüşe yanıt olarak bu ayın başından itibaren ülkenin büyük bölümünde yasakları hafifletti.

ISTAT, ilk çeyrekte iç talepte artış görülürken, ticaret akışlarının genel GSYİH üzerinde bir engel oluşturduğunu söyledi. Hem sanayi hem de tarımın büyüme gösterdiğini, COVID-19 kısıtlamalarının en çok vurduğu sektör olan hizmetlerin daraldığını söyledi.

COVID pandemisinden etkilenen ilk Batı ülkesi olan İtalya, salgının geçen yıl Şubat ayında ortaya çıkmasından bu yana 120.000’den fazla ölüm kaydetti; bu, Avrupa’nın en yüksek ikinci ve dünyanın yedinci en yüksek ölüm oranı.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending