Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

JAPONYA EKONOMİSİ YENİDEN SALLANTIDA !

Yayın Tarihi

-

japonya ekonomisi

Ekonomistler, Japonya’nın koronavirüs salgınıyla ilgili yeni olağanüstü halinin, tüketimi daha da zayıflatarak ekonomik toparlanma umutlarını yok etme ihtimalini konuşuyor.

Başbakan Yoshihide Suga Cuma günü, yaklaşan Altın Hafta boyunca COVID-19’daki dalgalanmayı azaltmak amacıyla Tokyo’da Pazar gününden 11 Mayıs’a kadar Osaka, Kyoto ve Hyogo’nun batı illerinde geçerli olmak üzere üçüncü bir olağanüstü hal ilan etti. Bu dönem aynı zamanda seyahatlerin ve tatillerin en yoğun olduğu dönemlerden biriydi.

Bildirgeye göre, yerel makamlar alkol servisi yapan işletmelerin, büyük mağazaların ve alışveriş merkezlerinin kapatılması da dahil olmak üzere daha sert kısıtlamalar getirecekler. Daiwa Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli ekonomist olan Keiji Kanda, acil durum önlemlerinin etkisinden dolayı “ekonomi mevcut çeyrekte muhtemelen negatif büyüme görecek” dedi.

Pek çok analist, Tokyo, Osaka ve diğer kentsel alanlar dahil olmak üzere ülkenin bazı kısımları için ikinci olağanüstü halin uygulandığı bir önceki çeyrekte yaşanan düşüşün ardından Nisan-Haziran döneminde Japonya ekonomisinin toparlanmasını bekliyordu. Bu acil durum altında, erken kapanması istenen restoranlar ve barlar da dahil olmak üzere yemek hizmetleri endüstrisi sert darbe almıştı.

Ocak-Mart arası gayri safi yurtiçi hasıla verilerinin önümüzdeki ay açıklanması planlanıyor, ancak ekonomistler şimdiden dünyanın üçüncü büyük ekonomisinde bir daralmayı tahmin edecek kadar kötümserler.

Japonya Ekonomik Araştırma Merkezi tarafından bu ayın başlarında açıklanan 36 ekonomistin ortalama tahminine göre, ekonominin bir önceki çeyreğe göre üç ayda yıllık reel %6,09 küçüldüğü tahmin ediliyor.

Araştırmada, önümüzdeki çeyrekte ekonomide bir toparlanma öngörüyorlar. Ancak bu tür bir iyimserlik, virüsün beklenmedik bir şekilde hızlı yayılmasıyla, özellikle de mutasyona uğramış, oldukça bulaşıcı varyant türleriyle azalmaktadır.

Kanda, yalnızca alkol servisi yapan kuruluşlar için değil, aynı zamanda büyük mağazalar, alışveriş merkezleri ve eğlence parkları gibi büyük ticari tesislerin geçici olarak kapatılması taleplerini ortaya çıkaran daha kapsamlı üçüncü acil durumun, ülkenin GSYİH’sını ayda 600 milyar Yen (5,6 milyar $) azaltacağı tahmin edilmektedir, açıklamalarında bulundu.

Suga, düzenlediği basın toplantısında, “Virüsün daha fazla yayılmasını önlemeyi başarırsak, (ekonomi üzerindeki) etkisinin o kadar büyük olmayacağını” söylerken, yoğun önlemlerin ancak Golden Week sırasında çok sayıda işletme zaten kapalı olduğunda alınacağının altını çizdi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending