Bizimle İletişime Geçin

Haberler

KISITLAMALAR ALMANYA EKONOMİSİNİ YIPRATIYOR !

Yayın Tarihi

-

almanya ekonomisi

Önde gelen araştırma kuruluşları perşembe günü, devam eden koronavirüs kısıtlamalarının Avrupa’nın en büyük ekonomisinin toparlanmasını yavaşlatmaya devam ettiği için Almanya’nın ekonomik büyümesinin 2021’de beklenenden daha zayıf olacağını söyledi.

Almanya’nın gayri safi yurtiçi hasılası bu yıl yalnızca %3.7 artacak. Ekonomik Araştırma Enstitüsü (Ifo), Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW) ve Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü (RWI) da dahil olmak üzre beş ekonomik düşünce kuruluşu yıllık ilkbahar raporu, sonbaharda yapılan daha iyimser tahminleri %1 oranında düşürdü.

RWI Tahmin Müdürü Torsten Schmidt, “Devam eden kapanmanın bir sonucu olarak ekonomik performansın ilk çeyrekte %1.8 oranında düşmesi bekleniyor.” dedi. Yine de araştırmacılar, ikinci çeyreğin ortasında kilitlenmeler hafifledikçe ve daha fazla insan aşılandıkça ekonominin geri döneceğini ve işsizlik rakamlarının düşeceğini tahmin ettiler.

“Yaz aylarında ekonomik faaliyetlerde, özellikle de en çok etkilenen hizmet sektörlerinde önemli bir artış bekliyoruz” dedi Schmidt.

Yapılan son tahminlerde 2022 için de %3.9 büyüme öngörüldü ve devlet açığının gayri safi yurtiçi hasılasının yüzdesi olarak gelecek yıl da küçüleceği belirtildi. Raporda, testlerin ve aşıların maliyeti, bütçe açığının 2021’de GSYİH’nın %4.5’inde kalmasına neden olurken bu rakamın ertesi yıl %1.6’ya düşeceği belirtildi.

Almanya’nın GSYİH’sı 2020’de %4.9 daralmıştı. Bu yıl hızlı bir toparlanma umutları ise üçüncü salgın dalgasının arkasından gelen kısıtlamalar ile ertelenmiş oldu.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending