Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

KRİPTODA SON 1 HAFTA !

Yayın Tarihi

-

kripto paralar

Geçen hafta dijital para birimi alanında zorlu bir hafta oldu. Nasdaq’da listelenen en büyük kripto değişim/ticaret platformu Coinbase olmuştu. Pek çok açıdan alışılmadık bir durumdu.

Birincisi, borsa, ilk halka arzdan (IPO) farklı olarak, yeni hisselerin çıkarılmasını gerektirmeyen ve genellikle mevcut yatırımcıların halka arzlarda alışılmış bir kilitlenme süresi olmaksızın hemen işlem yapmalarına izin veren doğrudan bir liste seçti.

İkinci olarak Coinbase, hem Nasdaq’daki ilk doğrudan listelemeyi hem de şimdiye kadarki en büyük doğrudan listelemeyi işaret ediyor.

Üçüncüsü, dalgalanma harikaydı, Coinbase’in piyasa değeri, işlemin sonunda 86 milyar dolara düşmeden önce listelemeden sonraki ilk birkaç saniyede 121 milyar dolara kadar yükseldi. Bu, Coinbase’in ana borsası Nasdaq’ın yaklaşık üç katı bir piyasa değerini temsil ediyordu. Dalgalı bir haftasonunun ardından Coinbase’in değerlemesi daha da düştü, ancak yine de New York Borsası’nın ana şirketi ICE’nin değerini aştı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Coinbase listelemesinin bile önüne geçerek yaklaşık 65.000 $ ‘a ulaştı. Hafta sonu, Pazar günü kabaca yüzde 15 düştü. Bitcoin hafta sonu düşmüş olsa da, yılın başından bu yana hala yüzde 130 ve yıllık bazda yüzde 690 arttı. Kripto para biriminin mevcut fiyatını, Aralık 2017’de 20.000 $ ‘a yaklaştıktan sonra ortalama 5.000 – 6.000 $ arasında olduğu 2019 ile karşılaştırınca durumlar netlik kazanıyor.

Bu gelişmeler bize dört şey anlatıyor:

Birincisi, dijital para birimleri oldukça değişkendir ve panik yapan yatırımcılar için uygun değildir. Bank of New York Mellon gibi daha büyük finansal kurumların birçoğu yatırımcılara kripto para birimlerine erişim sağlarken PayPal bunları bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlasa da, bireysel yatırımcılara risk profillerinin doğal dalgalanmayı karşılayabilmesini sağlamaları tavsiye edilir.

İkinci olarak, merkez bankaları kripto para birimlerinin risk profilinin piyasa katılımcılarını nasıl etkilediğini ve bunları kendi ihraç ettikleri ve üzerinde kontrol sahibi oldukları kendi para birimleriyle nasıl karşılaştırmaları gerektiğini anlamaya çalıştıklarından, kripto para birimleri yüksek bir düzenleme riski taşır.

Türkiye, kripto para birimlerinin anonimliğinden kaynaklanan “geri kazanılamaz” kayıp riskini gerekçe göstererek 30 Nisan ödeme yöntemleri itibarıyla kripto para kullanımını yasakladı. Hızla değer kaybeden para birimlerine başkanlık eden merkez bankalarının, vatandaşların ulusal para birimlerinin değer kaybını önlemek için kripto para birimlerini kullanabileceğinden korkması doğaldır.

Geçen hafta sonu Bitcoin düşüşü, kısmen artan regülasyon korkusuyla ilişkilendirilebilir. Burada, Çin Halk Bankası’nın kendi dijital para birimlerini ihraç etme girişimleri gibi merkez bankalarını, merkez bankasının sınırları olmayan, anonim muadillerine yönelik tutumlarıyla karıştırmamak önemlidir, çünkü düzenleyiciler ilki üzerinde tam kontrole sahip olacak ve ikincisi üzerinde çok az kontrole sahip olacaktır.

Üçüncüsü, gizli, düzenlenmemiş, sınır ötesi doğası onları karanlık ağda suç işlemlerini kolaylaştıran bir para birimi haline getirdiğinden, kripto para birimlerinin yasadışı bir boyutu vardır.

Dördüncüsü ve en önemlisi, uzun vadede yatırımcıların kripto para birimlerinin ne kadar değer deposu olduğunu ve ne kadar tamamen spekülatif olduklarını değerlendirmeleri gerekecek.

Sonuç olarak, kripto para birimleri son on yılda uzun bir yol kat etti. Düzenleyici kaygıları ve dalgalanmanın ortasında gidecekleri çok yol var. Bu arada, emniyet kemerlerinizi takmayı unutmayın.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending