Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

MRNA AŞILARININ PATENTLERİ SERBESTLEŞEBİLİR Mİ ?

Yayın Tarihi

-

İlaç devleri, yani “Big Pharma”, açıklanmayan ticari sırlar ve patentlerle korunmaktadır. Seçkin bir ilaç üreticileri grubu, işe yarar özelliklere sahip ilaç ve aşıların çoğuna zengin ülkelerin sahip olmalarını sağlarken, hayati aşıları üretebilecek şirketlerin sayısını da sınırlandırıyor.

Amerika, en yenilikçi şirketlerinin fikri mülkiyetini (IP) taklitlerden korumak için gelişmiş bir sistem ve katı yasalar izlemektedir. Ancak COVID-19 aşıları ile alakalı olarak ABD, Dünya Ticaret Örgütü’nde (WTO) bir aşı patent feragatnamesi önerisini destekleyerek kapsamlı bir U dönüşü politikası yaptı.

Aslında, Çarşamba günü geç saatlerde (Perşembe günü Twitter’da yayınlanmıştır) duyurulan hareket, ABD içindeki ve dışındaki diğer ilaç şirketlerinin en gelişmiş COVID-19 aşılarının, özellikle de mRNA çekimlerinin kopyalarını yapılmasına izin veriyor.

5 Mayıs 2021’de ABD Başkanı Joe Biden, dönüm noktası niteliğindeki bir kararla COVID-19 aşıları için fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesi gerektiğini düşünenlere destek verdiğini açıkladı.

Biden’in bu feragatnameye verdiği destek, ABD’nin bu konulara dair önceki pozisyonunun keskin bir şekilde tersine çevrilmesi olarak yorumlandı ve bu gerçekten tarihe geçecek bir olay olarak yorumlanabilir. Bunu, DTÖ’nün en üst düzey müzakerecisi Büyükelçi Katherine Tai’nin bir açıklaması takip etti.

Büyükelçi Tai şunları söyledi: “Bu küresel bir sağlık krizidir ve COVID-19 salgınının olağanüstü koşulları olağanüstü önlemler gerektirir.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending