Bizimle İletişime Geçin

Teknik Analiz

Mum Çubukları Nedir?

Yayın Tarihi

-

Mum çubukları; bir yatırım aracının o birim zamanda çıktığı maksimum nokta, minimum nokta, açılış ve kapanış fiyatlarını gösteren teknik analizde en çok kullanılan araçlardan biridir.

MUM ÇUBUKLARI

Mum çubuklarının belli başlı çeşitleri vardır. Bu çeşitlere göre gelecekte olabilecek durumlara karşı tahminler üretebiliriz. Bu çeşitleri siz değerli okuyucularımız için derledik. Gelin beraber inceleyim.

marubozu
  1. Açılış fiyatı o birim zamanın en düşük fiyatı, kapanış fiyatı ise en yüksek fiyatıdır.
  2. Güçlü bir trendi işaret eder
  3. Yükselen marubozu alıcıların kuvvetli, düşen marubozu satıcıların kuvvetli olduğunu gösterir.
beyaz siyah topaç
  1. Gövdesi küçüktür, gölgeleri uzundur
  2. Trendin zayıfladığını belirtir.
  3. Alışların azaldığını veya satışların azaldığını azaldığını belirtir.
  4. Böyle bir mum çubuğundan sonra beklenti trendin biteceğinden yana olur.
doji
  1. Açılış ve kapanış fiyatları aynı veya birbirine çok yakındır.
  2. O zaman dilimi içinde alıcılar ve satıcılar birbirlerine baskı kuramamıştır.
  3. Bir doji trendin oradan döneceğini gösterebilir.

Mum çubukları, tek başına bize al-sat sinyali verir ama tek başına asla kullanılmaz. Tek bir zaman diliminde olanlar, bize ana tablonun ne gösterdiğini söylemeye yetmez. Bu sebepten mum çubuklarını kullanırken, komşu mumların ne yaptığını da incelemek gerekir. Yani mum formasyonlarını da incelemek gerekecektir. Gelin bu konuya da bir göz atalım.

BOĞA (YÜKSELİŞ) FORMASYONLARI

ÇEKİÇ BOĞA

Bu formasyon düşen bir trendin geri döneceğinin habercisidir. O zaman dilimim içerisinde satışların çok olduğunu, ama kapanışa doğru alımların arttığını ve günü artıda kapattığını gösterir.

YUTAN BOĞA

Bu formasyon önemli bir dipten dönüş formasyonudur. Diğer birim zamana kıyasla alışların çok fazla olduğunu gösterir. Önceki günün kırmızı mum çubuğunu tamamen içine alarak gerçekleşir.

 3 BEYAZ ASKER BOĞA

Bu formasyon, güçlü bir boğa piyasasının hakim olduğunu gösterir. Her bir mum bir önceki mumdan daha düşük bir seviyede açılarak, daha yüksek bir seviyede kapanır.

SABAH YILDIZI DOJİ

Bu formasyon, bir kırmızı mum çubuğundan sonra ortaya çıkar gün içinde alışlar ve satışlar birbirini baskılayamamıştır. Lakin genel olarak bir düşüş trendi hakim olduğu için dönüş olabileceğine işaret eder.

AYI (DÜŞÜŞ) FORMASYONLARI

KAYAN YILDIZ AYI

Bu formasyon genelde yükseliş trendinin sonunda gözükür. Gün içerisinde alıcıların fazla olduğu piyasada, satıcılar öne geçerek günü negatif bitirirler. Bu formasyon bir düşüşün başlayacağının habercisi olur.

YUTAN AYI

Bu formasyon önemli bir yukarıdan dönüş formasyonudur. Bir önceki mum çubuğunu tamamen içine alarak boğa piyasasına ciddi bir baskı kurduğunun göstergesidir. Böyle bir durumda satışların devam edeceğini düşünmek gerekir.

Mum çubukları, teknik analizin en önemli parçalarından biridir. Lakin tek başlarına asla yeterli değildir. Yanlarında mutlaka destek- direnç noktaları, indikatörler, hareketli ortalamalar incelenmelidir.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending