Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

NİSAN AYINDA EURO BÖLGESİ CANLANDI !

Yayın Tarihi

-

euro zone

Euro bölgesinin salgının neden olduğu ekonomik gerilemeden sonra toparlanması Nisan ayında beklenenden çok daha güçlü oldu. Bugün yapılan bir ankete göre, bloğun baskın hizmet sektörü kaldırılan kısıtlamalarla omuz silkti ve sürpriz bir dönüş yaptı.

Avrupa yeni bir koronavirüs enfeksiyonları dalgasıyla karşı karşıya kalırken, hükümetler yayılmayı kontrol altına almak için katı kapanma önlemleri uyguladı ve bazı işletmeleri kapanmaya zorladı, vatandaşları evde kalmaya teşvik etti.

Reuters’ın geçen hafta yaptığı bir ankete göre bu, ekonominin bu çeyrekte sadece bir ay önce beklenenden çok daha düşük bir oranda toparlanmasının beklendiği anlamına geliyordu.

Ancak IHS Markit’in ekonomik sağlık için iyi bir rehber olarak görülen flaş Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi Mart 53.2’den dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 53.7’ye yükseldi ve Reuters anketinde 52.8’e düşüş beklentilerini karıştırdı. 50’nin üzerindeki herhangi bir sayı büyümeyi gösteriyor.

IHS Markit’in baş işletme ekonomisti Chris Williamson, “Virüs önleme tedbirlerinin daha fazla enfeksiyon dalgası karşısında sıkılaştırıldığı bir ayda, euro bölgesi ekonomisi cesaret verici bir güç gösterdi” dedi.

“Hizmet sektörü, tecrit tedbirlerinden ağır darbe almaya devam etse de, şirketler virüsle hayata alıştıkça ve ilerideki daha iyi günlere hazırlandıkça büyümeye geri döndü” dedi. Hizmet sektörü için PMI, geçen ayki 49.6’dan 50.3’e yükseldi ve Reuters anketindeki medyan tahmini 49.1’e geriledi.

Bu arada, döviz birliğindeki fabrikalar, anketin 1997 ortalarında başladığından bu yana en aktif ayını yaşadılar. İmalat sanayi PMI Mart 62.5’ten 63.3’e yükselerek tahmin edilen 62.0’dan daha iyi oldu. Bileşik PMI’yi besleyen bir endeks ölçüm çıktısı, 63.3’ten 63.4’e kadar itelendi. Bu aynı zamanda yüksek katılımlı bir anketti.

Williamson, “Harcama, yeniden stoklama, yeni makinelere yatırım ve görünümle ilgili artan iyimserlik, hem üretimde hem de yeni siparişlerde daha fazla rekor artışa yol açtı” dedi.

Ancak arz tarafındaki aksaklıklar, fabrikaları hammadde maliyetlerinin artmasıyla karşı karşıya bıraktı. Girdi fiyatları endeksi 79,7’den 81,5’e yakın rekor seviyeye tırmandı ve üreticiler bu artışın sadece bir kısmını müşterilere aktarabildiler.

Bazı işletmeler açık kalarak – ya da yeniden açmaya hazırlanırken – hizmet firmaları, Avrupa pandeminin tüm yüküyle karşı karşıya kalmasından bu yana en hızlı şekilde çalışan sayısını artırdı. İstihdam PMI 51.1’den 52.2’ye yükseldi.

Yavaş aşılama programlarının hızlanmasına ve bir tür normalliğe geri dönülmesine izin veren umutlar, gelecek yıl için iyimserlik yarattı. Gelecekteki bileşik çıktı endeksi, IHS Markit’in Temmuz 2012’de verileri toplamaya başlamasından bu yana en yüksek olan 67,9’dan 68,8’e yükseldi.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending