Bizimle İletişime Geçin

Haberler

PANDEMİ DÜNYA EKONOMİSİNDE DERİN YARALAR BIRAKACAK !

Yayın Tarihi

-

dünya ekonomisi

Düşük gelirli ülkeler daha fazla acı çekerken tüm ülkeler eşit şekilde etkilenmeyecektir. New York: COVID-19’dan iyileşen bazı hastaların uzun süreli semptomlar çekmesi gibi, bu yılki V şeklindeki toparlanma azaldığında aynı şeyin küresel ekonomi için de geçerli olacağı anlaşılıyor.

26 trilyon dolarlık global pandemi desteği ve aşıların gelmesi beklenenden daha hızlı bir iyileşmeyi tetiklerken, yetersiz eğitimin mirası, işlerin yok edilmesi, savaş dönemi borç seviyeleri ve ırklar, cinsiyetler, nesiller ve coğrafyalar arasındaki eşitsizliklerin artması, bunların çoğu en fakir ülkelerde kalıcı izler bırakacak gibi gözüküyor.

Geçmiş krizlerin uzun vadeli sağlık ve ekonomik darbelerini inceleyen Irvine. “Ancak tarihsel olarak gördüğümüz etkilerin çoğu, genellikle onlarca yıldır devam ediyor ve kolayca ele alınamıyor.” Sonuç olarak, geçen yıl gayri safi yurtiçi hasıladaki düşüş Büyük Buhran’dan bu yana görülen en büyük düşüştü. Uluslararası Çalışma Örgütü, 255 milyon kişiye tam zamanlı işe eşdeğer bir maliyete mal olduğunu tahmin ediyor.

Pew Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, küresel orta sınıfın 1990’lardan beri ilk kez küçüldüğünü tahmin ediyorlar. Acıyı, ülkeler kendi arasında eşit olmayan bir şekilde bölüşecek. Oxford Economics Ltd. tarafından geliştirilen 162 ülkede 31 ölçümden oluşan bir puan kartı, Filipinler, Peru, Kolombiya ve İspanya’nın uzun vadeli yara izlerine karşı en savunmasız ekonomiler olduğunu vurguladı. Avustralya, Japonya, Norveç, Almanya ve İsviçre en iyi sıralarda yer aldı.

Dünya Bankası baş ekonomisti Carmen Reinhart, “Covid öncesi standarda geri dönmek zaman alacak” dedi. “Covid’in sonuçları pek çok ülke için tersine dönmeyecek.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending