Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

RUSYA’DA BÜYÜK FAİZ ARTIŞI !

Yayın Tarihi

-

rusya ruble

Rusya, ekonomik toparlanmayı baltalayan hızlanmış enflasyonu durdurmak için faiz oranlarını arttırdı. Merkez Bankası Cuma günü yaptığı toplantıda faiz oranlarını %5’e yükseltti. Önceki seviye %4.5’tu. Mart ayındaki bankanın faiz belirleme toplantısındaki artışın ardından ikinci artış yapılmış oldu.

Enflasyon bu yıl, bankanın resmi %4 hedefinin çok üzerinde %5,8’e yükseldi ve Kremlin, süpermarket faturalarını kontrol altında tutmak amacıyla bazı gıda ürünleri için fiyat sınırlaması getirdi. Cuma günkü artış, analistlerin beklentilerinin en üst noktasında yer aldı ve banka başlangıçta oranların% 4,75 veya% 5’e yükseltilmesi arasında bölündüğünü doğruladı ve ikincisini tercih etti.

Ruble de faiz kararının ardından yükseldi ve ABD doları karşısında bir ayın en yüksek seviyesini vurdu. Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kararın ekonomide “hızlı toparlanmaya” dayandığını söyledi. Rusya ekonomisinin bu yılın ikinci yarısında koronavirüs öncesi boyutuna ulaşmasını bekliyor ve bu, dünyanın en hızlı dönüşlerinden biri olacak bir başarı.

Ekonomi geçen yıl, hükümetin geniş yetkisi ve Rusya’nın koronavirüs vakaları ve ölümlerdeki artışa rağmen yılın ikinci yarısında ekonomiyi kilitlememe tercihi nedeniyle% 3 küçüldü.

Sova Capital’in baş ekonomisti Artem Zaigrin, “Aşılar ve kilitlemelerin kaldırılması, perakende satış büyümesinin ilk çeyrekte koronavirüs öncesi seviyelere ulaşmasıyla ekonomik iyileşmenin devam ettiğini gördü” dedi.

“Hizmet sektöründe ciro da aktif bir şekilde toparlanıyor, üreticilerin Merkez Bankası anketlerinde talebin neredeyse tamamen toparlanmasından bahsetmesi ve bunun sonucunda yatırım görünümlerinin artmasına neden oldu” dedi.

Ancak Nabiullina, yılın geri kalanı için bankanın enflasyon tahminlerini önemli ölçüde revize ederken, toparlanmanın hızının “istikrarlı enflasyonist baskıya” dönüştüğünü söyledi.

“Bu bizim büyük endişemiz. Bu enflasyon süreçlerinin ortasında, daha önce tahmin ettiğimizden daha hızlı tarafsız politikaya dönmemiz gerekiyor ”dedi. “Tarafsız politika”, Merkez Bankasının enflasyonu tetikleyecek kadar düşük ya da büyümeyi durduracak kadar yüksek olmadığına inandığı bir faiz oranını ifade eder.

Ekonomistler bunun %5 ile %6 arasında olduğunu tahmin ediyor. Düzenleyicinin önümüzdeki aylarda oranları tekrar artırmasını bekleniyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending