Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

ŞEHİRLER AÇILDIKÇA ASYA BORSASI YÜKSELİYOR !

Yayın Tarihi

-

asya borsaları

Asya hisse senedi piyasaları Salı günü yatırımcıların dünya çapında ekonomiler yeniden açılırken koronavirüs salgınından toparlanma sinyallerine bakmasıyla marjinal bir şekilde ilerledi.

MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, Çin ve Japonya’daki tatillerle seyreden ticarette Asya öğleden sonra seansında %0,15 daha yüksekti. Hong Kong’un Hang Seng endeksi %0,3 yükselerek 28.441,95 seviyesinde işlem görüyordu.

Avustralya’nın S & P / ASX200’ü, resmi nakit oranını %0,1’de tutmasının beklendiği Avustralya Merkez Bankası toplantısı öncesinde %0,4 artışla 7.056,3’e yükseldi. GMT saatiyle 04: 30’daki kararın ardından yapılacak bir açıklama, oradaki benzeri görülmemiş nicel genişleme programının azaltılmaya başlayıp başlamayacağına dair göstergeler için izlenecek.

Asya’daki ılımlı olumlu hava, büyük ölçüde Wall Street’te olduğu gibi, iyimser kazançların, şehirlerin yeniden açıldığına dair haberlerin ve bir Federal Rezerv’in imalat faaliyeti hakkında hayal kırıklığı yaratan bir raporu telafi etmesine yardımcı oldu.

Bu kombinasyon, yatırımcıların hisse senetlerinin alışılmış “Mayıs ayında sat” atasözüne meydan okumasına neden olurken, Çarşamba günü ABD hizmet verisi ve Cuma günkü tarım dışı maaş bordrosu rakamları öncesinde temkinli davrandılar.

Canberra merkezli Market Economics’ten Dr. Stephen Koukoulas, “Fed’in güvercin tonları ve Biden yönetiminden gelen olağanüstü mali teşvik, ABD ekonomisinin 2021’de daha da güçleneceği konusunda iyimserliği körüklüyor” dedi.

“Bu Cuma günü ABD bordro verilerini de dikkat çekiyor. 1 milyona yakın yeni maaş bordrosu ve işsizlik oranının %5,6’ya gerilemesi bu iyimser havayı güçlendirecek.”

Tayvan, koronavirüs enfeksiyonlarında ani bir sıçramanın ardından 26 Şubat’tan bu yana en kötü seansında %3’ten fazla düşüş göstererek bölgede bir istisna oldu. Endeks, yıl boyunca yaklaşık %12,8 artışla bölgedeki en güçlü performans gösteren pazarlardan biri olarak yer alıyor.

Mega Uluslararası yatırım hizmetleri yöneticisi Alex Huang, düşüşlerin Tayvan’daki yerel Covid-19 enfeksiyonlarındaki artış ve ABD teknoloji hisselerindeki bir gecede düşüşe ilişkin endişelerden kaynaklandığını söyledi.

Taipei merkezli Huang, “Pandemi durumu gerçekten biraz karmaşık ve ABD teknoloji hisselerindeki düşüş de bir yük oldu” dedi.

Japonya ve Çin ana karası piyasaları, bölgedeki ticaret hacimlerini düşüren tatiller nedeniyle Salı günü kapalı kaldı.

Pazartesi günkü Wall Street seansı Dow Jones Endüstriyel Ortalamasının %0,7 artarak 34.113,23 puandan sona erdiğini görürken, S&P 500 kazançların çoğu sanayi ve emtia hisselerinde yoğunlaşarak %0.27 artışla 4.192.66’ya yükseldi.

Enerji hisseleri de yükselen petrol fiyatları sayesinde yükseldi.

Asya seansında Brent ham petrolü %0,12 artışla 67,64 $ ‘dan işlem görürken, ABD hafif ham petrolü %0,12 artışla 64,56 $’ dan işlem gördü.

“ABD ve Avrupa’daki kısıtlamaların gevşetilmesi talebin güçleneceği umudunu artırdıkça ham petrol (ABD ticaretinde) yükseldi. AB, yaz boyunca aşılı yolculara getirilen kısıtlamaları hafifletmeyi planlıyor. Bu, yeni koronavirüs enfeksiyonlarındaki düşüşün ortasında birkaç ülkenin kilitlenmelerden çıkmasıyla ortaya çıkıyor.” ANZ ekonomistleri müşterilerine bu ifadelerde bulundu.

ABD hazine getirileri, verilerin tedarik zinciri zorlukları nedeniyle Nisan ayında imalat faaliyetindeki büyümenin yavaşladığını göstermesinin ardından ve hazine bakanlığının ikinci çeyrek için çok daha büyük bir borçlanma programı açıklamasına rağmen Pazartesi günü düştü.

Seansın en düşük seviyesi olan %1.578’i gören gösterge 10 yıllık getiri, son olarak 30 Mart’ta ulaşılan 14 ayın en yüksek seviyesi olan %1.776’nın oldukça altında tutarak %1.6011’de üç baz puan düşüş kaydetti.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending