Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

SUUDİ ARABİSTAN’IN TÜRKİYE İTHALATI ARTIYOR !

Yayın Tarihi

-

suudi arabistan türkiye ithalat

Resmi verilere göre, Türkiye’den Suudi ithalatının değeri Şubat ayında bir önceki aya göre arttı, ancak Suudi Arabistan’ın gayri resmi ablukasının ardından geçen yılki miktarın oldukça altında kaldı.

Suudi Arabistan İstatistik Genel Müdürlüğü’nün Pazar günü yayınladığı verilere göre Türkiye’den yapılan ithalat, bir önceki ayki 14.1 milyon riyalden Şubat ayında 24.5 milyon riyale (6.53 milyon $) yükseldi, ancak yine de yıllık %98 düşüş gösterdi.

Riyad, Türkiye’den malları boykot ettiğini hiçbir zaman kamuoyuna açıklamadı, ancak geçen yıl Suudi işadamları, Ankara’dan gelen düşmanlık dedikleri şeye yanıt olarak boykotu uyguladılar.

İki ülke arasındaki ilişkiler, 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesi nedeniyle kargaşaya sürüklenmişti.

İhracatçılar ve tüccarlar Reuters’e verdiği demeçte, bazı Türk ihracatçıların sorunu aşmak için malları yeniden yönlendirdiğini söyledi ve Türkiye geçen ay Cenevre’de düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü Mal Konseyi toplantısında sorunu gündeme getirdi.

Verilere göre Türkiye geçen yıl 11 Şubat’ta, Suudi Arabistan’a yapılan ithalatta 67. sıraya gerilerken, Çin Suudi’nin en önemli ticaret ortağı oldu.

İstatistik otoritesi, Suudi Arabistan’ın toplam ihracatının değerinin petrol dışı ihracatın etkisiyle Şubat ayında yıllık bazda% 3 arttığını söyledi. Şubat 2020’deki 63,8 milyar riyal olan ihracat 65,8 milyar riyal olarak gerçekleşti, ancak aynı dönemde petrol ihracatı 0,7 milyar riyal veya %1,4 düştü.

Aylık bazda ise Suudi Arabistan’ın toplam ihracatı 6,2 milyar riyal yani %8,6 azaldı.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending