Bizimle İletişime Geçin

Haberler

SÜVEYŞ KANALINDA SON DURUM !

Yayın Tarihi

-

süveyş kanalı

Mısırlı yetkililere göre Ever Given gemisinin karaya oturmasının ardından Süveyş Kanalı çevresinde oluşan yüzlerce gemilik kuyruk temizlendi.

Son 85 geminin cumartesi günü su yolundan geçtiğini belirten Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA), Facebook sayfasında yaptığı açıklamada operasyonun, acil durumları yönetme yeteneğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

Toplamda tankerin yaklaşık bir hafta kanalı kapatmasının ardından 29 Mart’ta serbest kalmasından bu yana 422 gemi geçiş yaptı.

Süveyş krizi bitti. Şimdi hasarları hesaplama zamanı.

Japon Shoei Kisen Kaisha Ltd.’ye ait 400 metre uzunluğundaki Ever Given konteyner gemisi 23 Mart’ta kanalın güney kesiminde karaya oturdu. Bu kanal dünya ticaretinin yaklaşık %12’sini idare ediyor. Bu tıkanıklık, koronavirüs nedeniyle zaten baskı altında olan tedarik zincirlerini zorladı ve küresel ticaret altyapısının kırılganlığına dair keskin bir hatırlatma sağladı.

Kanal normalde günde 50-60 gemi idare ediyor ancak birikimi temizlemek için bu sayıyı 80-90 bandına taşımak zorunda kaldı.

SCA çarşamba günü yaptığı açıklamada Mısır’ın kaybedilen geçiş ücretleri ve hasarlar için yaklaşık $1 milyar tazminat talep etmeyi planladığını açıkladı. Tazminatı kimin ödemesi gerektiğini belirtmedi.

Ever Given ve kargosu şu anda Büyük Acı Göl’de, kabaca kanalın yarısında.

Süveyş Kanalı geçiş hizmetleri sağlayan Leth Agencies’e göre bekleyen gemilerin çoğu; tahıl, kömür ve demir cevheri gibi paketlenmemiş kargoları taşıyan dökme yük gemileriydi. 75 civarında ham petrol ve kimyasal tanker vardı.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending