Bizimle İletişime Geçin

Haberler

TCMB MART AYINDAKİ FİYAT GELİŞMELERİNİ DEĞERLENDİRDİ !

Yayın Tarihi

-

türkiye cumhuriyeti merkez bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Mart ayındaki fiyat gelişmelerini değerlendirdiği bildiriyi yayınladı. Değerlendirmede, enflasyona ve üretici fiyatlarındaki artışa sebep olarak Türk Lirasının son dönemde yaşadığı negatif-durağan görünüm gösterildi.

TCMB, 2021 ilk çeyreğinde yaşanan enflasyon artışını genel anlamda Türk Lirasıyla bağdaştırdı.

TCMB, Mart ayında fiyatlarda yaşanan gelişmeler üzerine yapılan değerlendirmede enflasyondaki artışa sebep olarak temel ürünler, hizmet sektörü ve enerji sektöründeki fiyat artışlarını gösterdi ancak gıda ürünlerinde geçtiğimiz çeyreğe göre enflasyonun düşüş yaşadığını belirtti.

TCMB tarafından yayınlanan bildiride taze gıda ve meyve sebze ürünlerinde enflasyonun düşüş yaşadığı ancak işlenmiş gıdalardaki enflasyonun hız kesmesine rağmen artış gösterdiği belirtildi.

Bunlar dışında global anlamda da pozitif trend gösteren petrol fiyatlarıyla beraber enerji fiyatları yatay bir görünüme sahip olsa bile sektörün yıllık enflasyonundan kaynaklı olarak belirgin şekilde yükseliş kaydettiği belirtildi.

Değerlendirmede hizmet sektöründeki fiyat artışında da vurgu yapıldı. “Kontrollü normalleşme sürecinin bazı alt kalemler üzerindeki yukarı yönlü etkisi ve özel iletişim vergisindeki artışın gecikmeli yansımalarına bağlı olarak artış kaydetmiştir.”

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilere bakınca tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon, Mart ayıyla birlikte 6. ayda da yükselişini sürdürdü.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending