Bizimle İletişime Geçin

Teknik Analiz

Teknik Analiz Formasyonları

Yayın Tarihi

-

Teknik analiz formasyonlarında fiyatlar, birçok defa birbirine benzeyen karakteristik şekiller oluşturmaktadır. Piyasa analizinde trend değişimleri veya devamı ile fiyatın hareket alanı hakkında yatırımcıya fikir veren bu şekiller formasyon olarak adlandırılır. Formasyonlar trend dönüş ve trend devam formasyonları olmak üzere ikiye ayrılır.

TREND DÖNÜŞ FORMASYONLARI

OMUZ - BAŞ - OMUZ FORMASYONLARI
OMUZ – BAŞ – OMUZ FORMASYONLARI

Yükselen bir trendin sonlanmakta olduğunu gösteren bir teknik analiz formasyonudur. Grafikte görüldüğü üzere, ilk etapta bir yükseliş yapıp sol omzu oluşturmuş. Satışların artmasıyla biraz geri çekilme olmuş, daha sonra güçlü alımlarla önceki seviyeden daha yüksek seviyede bir zirve daha yapıp baş kısmını oluşturmuş ve tekrar satışlar gelmiş. Bir destek daha bulduktan sonra ilk zirveye yakın bir yerlerde bir zirve daha yaparak sağ omzu oluşturmuş. Sonra satışlar artarak devam etmiş ve düşüş trendini başlatmış.

TERS OMUZ - BAŞ - OMUZ FORMASYONLARI
TERS OMUZ – BAŞ – OMUZ FORMASYONU

Düşen bir trendin sonlanmakta olduğunu gösteren bir teknik analiz formasyonudur. Grafikte görüldüğü üzere ilk başta bir dip yapmış ve bu sol omzu oluşturmuş. Sonra bir yükseliş yapıp tekrar düşmeye başlamış ve eski yaptığı dipten daha düşük bir yerden yeni dip yapmış, bu da baş kısmını oluşturmuş. Tekrardan yükselişe geçip bir dirençle karşılaşmış ve bir düşüş daha yapmış. Bu sefer ilk dip seviyelerine yakın bir yerlerden dip yaparak sağ omzu oluşturmuş. Tekrar yükselişe geçerek direnç noktasını kırmış ve yükselişini sürdürmüş.

ikili dip formasyonu
İKİLİ DİP FORMASYONU

Önemli trend dönüş sinyallerindendir, direnç seviyesinin kırılması ile yükseliş trendinin başlayacağı yönünde yorumlanır. “W” harfine benzemektedir. Fiyatların aynı dip seviyeleri iki kez test etmesi ancak tutunması ile oluşur. Böyle bir formasyondan sonra beklenti ikinci dipten sonra direnç seviyesi kırılırsa yükseliş trendinin başlayacağından yana olur.

İKİLİ TEPE FORMASYONU
İKİLİ TEPE FORMASYONU

Önemli trend dönüş sinyallerindendir, grafikte görüldüğü üzere aynı zirveyi iki kez test etmiştir. Buralarda yeterli tepkiyi alamayıp her defasında geri dönmüştür. En son dönüşünde destek noktasını kırarak düşüş trendinin başlatmıştır.

ÇANAK FORMASYONU
ÇANAK FORMASYONU

Düşen piyasa dönüşlerinde görülmektedir. Çanak formasyonunda fiyatlar dip çalışması yaparak bir süre düşük işlem hacmi ile yatay bir seyir izler, sonraki süreçte düşük hacimli yükselişler görülür ve fiyatlar direnç seviyesine doğru yükseliş eğilimi sergiler. Fiyatların direnç seviyesini geçmesi ile formasyon teyit edilir. Fiyatların düşmesi ile artması simetrik olmalıdır.

TREND DEVAM FORMASYONLARI

DÜŞEN ÜÇGEN FORMASYONU
*Bu formasyondan, düşüş trendinin devam edeceğini düşünebiliriz.

Satıcıların alıcılardan daha güçlü olduğu piyasalarda her tepe bir önceki tepenin altında oluşacak şekilde bir düşen trend hareketi gözlenir. Fiyatlar düşüş eğilimindedir. Düşen üçgen formasyonunda trendin dipleri birbirine yakın seviyelerde oluşmaktadır. Tepeler birleştirilerek bir düşen trend çizilir. Yükselen üçgenin aksine, dipler yakın seviyelerde oluştuğu için dipleri birleştiren ve üçgenin alt kenarını oluşturan çizgi düz bir çizgidir. Dipleri ve tepeleri birleştiren iki çizgi kesiştiğinde bir üçgen şekli meydana gelir. Fiyatlar üçgenin içerisinde sıkışırken işlem hacmi de gitgide daralmaktadır. Fakat fiyatlar üçgen içerisinde hareket ederken,  düşüş hareketleri esnasında oluşan hacimler yükseliş hareketleri esnasında oluşan hacimlerden daha yüksektir. Formasyonun tamamlanması için fiyatın üçgenin alt kenarını aşağı doğru ve yüksek hacimle kırması gerekir. Formasyon tamamlandıktan sonra düşüş hareketi başlar düşüş hareketi devam ederken diplerden gelen alışlar düzeltme hareketine neden olabilir. Düzeltme hareketlerinde yaşanan yükselişlerde işlem hacminin daraldığı gözlenir.

YÜKSELEN ÜÇGEN FORMASYONU
*Bu formasyondan, yükselişin devam edeceğini düşünebiliriz

Alıcıların satıcılardan daha güçlü olduğu piyasalarda ortaya çıkar. Her dip bir önceki dibin üzerinde olacak şekilde bir yükselen trend hareketi gözlenir. Fiyatlar artış eğilimindedir. Üçgen formasyonunda trendin tepeleri birbirine yakın seviyelerde oluşmaktadır. Dipler birleştirilerek bir yükselen trend çizilir. Tepeler yakın seviyelerde oluştuğu için tepeleri birleştiren çizgi düz bir çizgidir. Üçgenin üst kenarı,  birbirine yakın seviyedeki tepeleri birleştiren düz çizgi alt kenarı ise yükselen trendi çizgisinden oluşmaktadır. Dipleri ve tepeleri birleştiren iki çizgi kesiştiğinde bir üçgen şekli meydana gelir. Fiyatlar üçgenin içerisinde sıkışırken işlem hacmi de gitgide daralmaktadır. Fakat alış atakları esnasında görülen hacimler düşüş esnasında yaşanan hacimlerden daha yüksektir. Formasyonun tamamlanması için fiyatın üçgenin üst kenarının üzerine yükselen bir hacimle çıkması gerekmektedir. Formasyon tamamlandıktan sonra yükseliş hareketi başlar yükseliş hareketi devam ederken gelen kar satışları düzeltme hareketine neden olabilir. Düzeltme hareketlerinde yaşanan geri dönüşlerde işlem hacminin daraldığı gözlenir.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending